Bár a tálibok harcot hirdettek a máktermesztés ellen, de egyre több elszegényedett gazda állítja elő az ópium alapanyagát Afganisztánban, ahol ez az ország első számú exportcikke.
6800 tonna ópiumot állítottak elő a legutóbbi szezonban Afganisztánban, ami 8 százalékos emelkedést jelent tavalyhoz képest – állapítja meg az ENSZ kábítószer-kereskedelem elleni harccal foglalkozó hivatala. Legfrissebb jelentésük szerint Afganisztán termeli a világon felhasznált ópium 85 százalékát.
Óriási üzletről van szó, amelyik a világ egyik legszegényebb országa számára meghatározó jelentőségű.
Afganisztán GDP-jének egytizede
Ennyi származik az ópiumból az ENSZ becslése szerint. Ez dollárban 1,8-2,7 milliárdot jelent. A tálibok hatalomátvétele után óriási bizonytalanság volt a piacokon, és ezért nőttek az árak. A gazdák ebből azt a tanulságot vonták le, hogy érdemes a mákkal foglalkozni, mert nagyobb rajta a haszon, mint más terményeken.
"Az ópiumtermelés Afganisztánban tovább növekszik majd" – nyilatkozta a Deutsche Wellének egy magát megnevezni nem kívánó egykori afgán katonatiszt. Aki meg is indokolta, miért: "A városokból hazatérnek falura az emberek, mert csak ott tudnak megélni. A falvakban pedig a mák termesztése jelent biztos jövedelmet."
Afganisztán motorja: a drogok és a segélyek
Az afgán gazdaság jelentős része nemhogy láthatatlan, de illegális, ezzel együtt Afganisztán a világ egyik legszegényebb országa. A tálibok az elmúlt években jelentős bevételekre tettek szert úgy, hogy az uralmuk alatt lévő területeken minden után informális sápot szedtek. Az ország rengeteg természeti kinccsel rendelkezik, de ezek kitermeléséhez beruházások kellenének, amikhez békére és stabilitásra lenne szükség.
Ez a katonatiszt a tálibok hatalomátvétele előtt abban a különleges egységben szolgált, melynek fő feladata a kábítószer elleni harc volt Afganisztánban. "Nem tudtunk minden területet ellenőrizni, mert a városoktól távol a tálibok uralkodtak, és az ő védőszárnyaik alatt a gazdák vígan termesztették a mákot. Ha a tálibok akarták volna, akkor megakadályozhatták volna a máktermesztést, de nem tették. Pedig első uralmuk idején így cselekedtek" – mesélte a Deutsche Welle tudósítójának.
2001-ben, a tálib uralom utolsó évében 184 tonnára csökkent az ópiumtermelés Afganisztánban. Amint megbuktak a tálibok, újra fellendült a az ópium előállítása.
Idén nyáron, amikor a tálibok másodszor is hatalomra kerültek Afganisztánban, akkor újra azt hirdették: levisszük az ópium előállítását nullára. Csakhogy szükségük van arra a pénzre, amit az ópiumkereskedelemből tudnak megszerezni. Az amerikai kormány szerint a tálibok fegyveres akcióikat 60 százalékban a kábítószer-kereskedelemből fedezték.
"Nem az iszlamizmus győzött Afganisztánban, hanem a heroin"
A herointermelés még a Koránnál is jobban befolyásolhatja az afgánok mindennapjait, ha a tálibok irányítják Afganisztánt. Nem volt ez másképp az előző rezsimek alatt sem. Nehéz nemet mondani egy évtizedek óta csúcsra járatott bizniszre, főleg ha kell a pénz fegyverekre.
Az amerikaiak által támogatott kormányzat helyi emberei közül is sokan benne voltak a kábítószer-kereskedelemben. Az Afghanistan Analyst Network szakértője szerint "vidéken a kormány emberei és a tálibok versenyeztek a helyi lakosság támogatásáért, és ezért mindkét oldal részt vett a kábítószer előállításában és a kereskedelmében". Thomas Ruttig szakértő azt is megemlítette a Deutsche Wellének, hogy az Afganisztánban állomásozó nyugati csapatok is gyakran együttműködtek azokkal a helyi kiskirályokkal, akik a kábítószer-előállításban és a -kereskedelemben érintettek voltak.
Betilthatják-e a tálibok a kábítószer előállítását és a kereskedelmet Afganisztánban? "Nem akarják, és nem is tudnák ezt megtenni, mert akkor elveszítenék a vidék támogatását" – nyilatkozta a szakértő a Deutsche Wellének. Tegyük hozzá, hogy azért sem tudnák betiltani, mert ez az államkincstár legfőbb bevételi forrása Afganisztánban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.