A fideszes képviselő szerint a főváros feléli a bevételeit, így nem jut pénze fejlesztésre.
Budapest hagyjon levegőt az országnak – szólította fel az MTI tudósítása szerint a főváros vezetését Lázár János hétfőn, a Hódmezővásárhely–Szeged tram-train első utasokat szállító szerelvényén. A Fidesz országgyűlési képviselője a vasútvillamos első útjáról a Karácsony Gergely főpolgármesterrel kitűzött tárgyalására induló Palkovics László innovációs és technológiai miniszternek azt mondta, az elmúlt húsz évben a fejlesztési források kétharmadát Budapest használta fel, és csupán egyharmadát a vidék. A politikus úgy fogalmazott, ami épült Budapesten, az kormányzati forrásból készült el az elmúlt 12 évben.
A budapesti városirányítás semmi másról nem szól, mint hogy ami forrást beszednek az adókból, azt fel is élik
– jelentette ki Lázár János, hozzátéve, hogy a működésre, az apparátusra, a hivatalra elmegy az összes bevétel, így nem jut pénz fejlesztésre, ezért a kormánytól követelnek forrást. Ők jól élnek, a kormány pedig fejlessze Budapestet – jegyezte meg a képviselő.
Elindult a tram-train Hódmezővásárhely és Szeged között, alig fértek fel rá az emberek
A járat 35 perc alatt teszi meg az utat a két város központja között.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium vasárnap közölte, hogy Palkovics László hétfő reggelre egyeztetésre hívta Karácsony Gergely főpolgármestert a budapesti közösségi közlekedés ügyében. Azt írták, a miniszter a megbeszélésen kész személyesen bemutatni Karácsony Gergelynek a budapesti közösségi közlekedés éves támogatásának kifizetéséről szóló szerződés tervezetét. A kormányzati oldalról véglegesnek tekinthető szövegváltozatot a felek akár azonnal alá is írhatják majd. Karácsony elfogadta a meghívást.
Az ITM korábbi közleményében arra is felhívta a figyelmet, hogy a helyi közösségi közlekedés biztosítása a fővárosi önkormányzat törvényben előírt elsődleges feladata. A központi költségvetés e kötelezettség teljesítését éves szinten 12 milliárd forintos hozzájárulással segíti. A kifizetést az ITM és a Fővárosi Önkormányzat között megkötendő támogatási szerződés alapozza meg.
A BKV-t leállítani nem kell félnetek jó lesz
Pár nap alatt elég sok értelmezésben jelent meg, hogy a fővárosban „leáll a tömegközlekedés". Kezdetben Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes nyilatkozatai alapján. „Leállás előtt a fővárosi tömegközlekedés" - ezt a címet adta a Népszava november 23-ai cikkének, amit a sajtó jelentős része többé-kevésbé hasonló formában vett át. Kiss Ambrus olyanokat mondott a lapnak, hogy november 25.
A 12 milliárd forint azonban egyelőre nem érkezett meg a fővároshoz, amelynek vezetése felvetette: ha tovább bliccel a kormány, leállhat a tömegközlekedés. Ám hogy mikor vagy milyen hosszú időre, arról nem beszéltek egyértelműen.
Karácsony Gergely hétfő reggel a közösségi oldalán élő videóban közvetítette, ahogy a Palkoviccsal való találkozóra sétál. A főpolgármester szerint a szerződéstervezet, amelyet a minisztériumtól kapott, ugyanaz, amelyet a főváros 2015 óta minden évben aláír, az abban szereplő összeg, amelyet az állam e célra fordít, azonban kisebb, mint hat évvel ezelőtt volt. A 12 milliárd forint nagyjából annyi, mint a fővárosi bérlet- és jegybevételek áfatartalma.
Ha innen nézzük, az állam tulajdonképpen egy fillért nem tesz bele abba, hogy Budapest tömegközlekedési rendszere működjön
– mondta Karácsony.
Amikor a főpolgármester két hete levélben követelte a pénzt a kormánytól, hangsúlyozta, hogy a főváros minden hónapban kifizeti azt az összeget, amelynek fejében az utasok használhatják a budapesti jegyrendszerbe integrálódott állami szolgáltatásokat. Nevezetesen a HÉV-eket, amelyeket 2016 óta az állami MÁV üzemeltet. Erre reagálva Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormányinfón közölte: ezt a szerződést újra kell tárgyalniuk a feleknek, a 12 milliárdot pedig csak azután fizetik ki, hogy ez megtörtént. A Fővárosi Önkormányzat szerint azonban a két ügynek nincs köze egymáshoz.
Ezt a mostani videójában ismét elmondta Karácsony, aki szerint „kiderült, hogy már ez sem igaz, hiszen már ehhez sem ragaszkodnak, csak akkor nem tudom, minek ez a cirkusz” – jelentette ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.