Magyarország GDP-arányos egészségügyi kiadásai rendkívül alacsonyak, a Magyar Nemzeti Bank a magánpénzeket csatornázná be a rendszerbe.
Az EU versenyképességi jelentése szerint messze az uniós átlag alatt teljesít a magyar egészségügy, és a javítása elengedhetetlen lenne – írja a Népszava a Magyar Nemzeti Bank (MNB) jelentésére hivatkozva.
A jegybank szerint a magyar egészségügy számtalan problémájának eredője az alulfinanszírozottság. Mint írják, Magyarország GDP-arányos egészségügyi kiadásai (6,7 százalék) alacsonyabbak a többi visegrádi ország átlagánál (6,9 százalék), és az uniós országok átlagánál (8,2 százalék).
Az MNB szerint az uniós átlagnál többet költenek az emberek az egészségügyi ellátásukra, ráadásul nem a plusz szolgáltatásokat, hanem a társadalombiztosítási rendszerben elérhetetlen, vagy hosszú várakozás után elérhető vizsgálatokat, műtéteket vásárolnak. A megoldást viszont nem az egészségügyi kiadások uniós szintre emelésében látják, hanem azt javasolják, hogy a magánpénzeket csatornázza be a kormány a pénzügyi intézményrendszerbe, a magán-egészségbiztosítás vagy egészségpénztárak újbóli helyzetbe hozását.
Miközben a jegybank elemzése kijött, a HVG beszámolt róla, hogy a NER nagyágyúi rámozdultak a magánegészségügyi ellátásra. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban tucatnyi magánkórház épül ezekben a hónapokban, és ehhez semmilyen egyéb ösztönzés nem kellett, csupán az ellátatlan betegek.
Nehéz lesz úgy orvoshoz menni, hogy ne a NER nagyágyúinak fizessünk vizitdíjat
Észrevették a magyar pénzemberek az egészségügyben és az élettudományokban rejlő profitot. Egyre több jel utal arra, hogy ennek kiaknázását az Orbán-kormány is elő akarja segíteni a hozzá közel állók számára.
A Népszava cikke szerint a jelentést bemutató Baksay Gergely az MNB múlt heti sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy ezzel az egészségpénztárakkal a vásárolt egészségügyi szolgáltatások olcsóbbá válhatnának, mert a biztosítók, pénztárak nagyobb alkuerővel bírnának és megoldódna a minőségbiztosítás kérdése is.
(Képünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.