Gazdaság hvg.hu 2021. október. 27. 13:23

343 millió forint közvetett állami támogatást kaphat az ElkXrtuk

A film költségei már meghaladják az 1,14 milliárd forintot.

Több mint egymilliárd forintba került az ElkXrtuk című kurzusfilm elkészítése – írja a Napi.hu a Nemzeti Filmiroda nyilvántartása alapján.

A költségekhez az alkotók 343 millió forint társasági adókedvezményes, azaz közvetett adókedvezményt vehettek igénybe. A filmet készítő Megafilm 774 millió forint elköltését igazolta, vagyis ez alapján 232 millió forint közvetlen állami támogatást hívtak le hozzá annak ellenére, hogy korábban a film producere, Kálomista Gábor nem győzte hangsúlyozni, hogy nem kaptak támogatást a filmhez.

Az alkotók a költségvetés 30 százalékáig, vagyis jelen esetben 342,8 millió forintig vehetnek igénybe társasági adókedvezményes, azaz közvetett állami támogatást. Ezt a támogatást cégek nyújtják, amelyek ezért társasági adókedvezményre, illetve adójóváírásra jogosultak, így az adójuk nem az államkasszába, hanem egyenesen a film alkotóihoz kerül – írja a Napi.

Az ilyen ügymenet felpörgetésére a Nemzeti Filmintézet letéti számlát vezet, ezen gyűjtik a céges befizetéseket. A Filmintézet negyedévente tájékoztatja az adóhatóságot a letéti számlára befolyt céges támogatásokról.

A filmet az első hétvégén 42 686 néző látta, ezzel a premier hetében a harmadik legnézettebb film volt a Dűne és a Venom 2 mögött. A film négy nap alatt 63,3 millió forintot hozott a moziüzemeltetőknek és a forgalmazóknak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.