Laboratóriumban vizsgáltattak meg 20 párásítót és aromadiffúzort a fogyasztóvédelmi szakemberek. Kiderült, többségük esetében túl nagy a kockázata, hogy fertőzést, és akár súlyos tüneteket is okozhatnak. Nagy részüket ki is vonják a forgalomból.
Húsz párásítóból és aromadiffúzorból mindössze három felelt meg a szerkezeti és villamossági követelményeknek, 17-et kivonnak a forgalomból – közölte pénteken az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM). A minisztérium szerint ez volt az első alkalom, hogy akkreditált laboratóriumban ellenőrizték a légnedvesítők és aromadiffúzorok biztonságosságát.
Ezeket az eszközöket akkor célszerű használni, amikor a melegben a klímaberendezések, hideg időben a fűtés miatt szárazzá válik a lakások levegője. A túlságosan száraz levegő növeli a fertőzések veszélyét, légzőszervi megbetegedéseket és köhögést okozhat, megviselheti a szemet és a bőrt. Ezek megelőzésére alkalmasak lehetnek a légnedvesítő vagy párásító berendezések, az aromaterápiás célokat is szolgáló diffúzorok, ám ha nem jó minőségűek, csak még több problémát okozhatnak.
A készülékek tartályában ugyanis rendszeres tisztítás és vízcsere nélkül penészgombák szaporodhatnak el, amelyek spórái a párologtatott vízzel együtt a levegőbe juthatnak. A fertőzési, mérgezési kockázatok sokféle tünet kialakulásához vezetnek. Ezek lehetnek enyhébbek, mint az irritált szem, orrfolyás vagy köhögés, de akár nagyon kellemetlenek, egészen komolyak is: fejfájás, izomgörcs, esetenként akár tüdővérzés – figyelmeztet közleményében az ITM.
Ezek a veszélyforrások a készülékek megfelelő szerkezeti kialakításával elkerülhetők, így
a párásítók vízzel érintkező összes felületének könnyen elérhetőnek, egyszerűen tisztíthatónak kell lennie, és a berendezésnek háromnaponta hangjelzéssel kell figyelmeztetnie a vízcsere szükségességére.
Ezeknek a feltételeknek azonban az ellenőrzött termékek közül több nem felelt meg: két termék (Daewoo DAC12-1-WP mini léghűtő, párásító, illetve egy gyártó és típusjel nélküli „Aroma diffuser”) több sebből is vérzett: a szerkezeti hiányosságokon túl a külső tápegység hálózati és törpefeszültségű részeinek nem megfelelő elválasztása, elégtelen szigetelése az áramütés kockázatát hordozta.
Mindössze egyetlen ultrahangos párásító bírt antibakteriális tulajdonsággal, amely megakadályozza a vízben lévő baktériumok elszaporodását. A problémamentes három termék közül a másik két eszköz elsősorban nedvszívó felületről, ventilátorral párologtatott. A rendben talált három eszköz:
- home by Somogyi LH 300 léghűtő, párásító
- Boneco U250 ultrahangos párásító
- Philips HU4803/01 párásító
A vizsgálat során egyébként két szempont alapján adtak kicsi, közepes, nagy vagy súlyos értékelést a megbukott termékeknek:
- allergiás reakció, szenzibilizáció és mérgezés, illetve
- áramütés szempontjából.
Súlyosnak találták az allergiás kockázatot például
- a Tosot SC-4001,
- az Orion OUH-19,
- a Vava VA-AH012,
- a Vivamax GYVH20,
- a STEBA LB 09 és
- a babymoov HYGRO A047012 párásítók esetében, ezeket nem csak kivonták a forgalomból, de kötelezik a forgalmazókat a termékek visszahívására is.
A termékek tételes listája itt található.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár szerint a gyászos eredmények alapján a jövőben rendszeresen ellenőrzik majd ezeket a termékeket.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.