Gazdaság hvg.hu 2021. október. 05. 13:59

Magas inflációt, de még magasabb bér- és gazdasági növekedést vár a Takarékbank

Idén 8, jövőre 7 százalékkal nőhet a magyar GDP a bank elemzői szerint.

Az idei növekedés már akkor elérné a 6,8 százalékot, ha a második félévben csak stagnálna a gazdaság – írják az elemzők, akik szerint a bővülés ráadásul akár fél-egy százalékkal gyorsabb is lehetne, amennyiben a járműgyártást és az elektronikai termékek gyártását nem sújtaná a chiphiány.

A gazdaságot segíti, hogy megszüntették a legtöbb korlátozást, így felpörögött a vendéglátás, a turizmus és a személyszállítás, ahogy továbbra is támaszt ad a gazdaságnak az ipar, valamint az építőipar.

Bár a Takarékbank szerint a delta variáns egyértelmű kockázatot jelent, azonban az érintett ágazatok folytathatják a helyreállást, ami még jövőre is áthúzódik. A növekedést segítheti az is, hogy az idei első negyedévben még tartottak a korlátozások, így alacsony lesz a bázis jövőre. 2022-ben ezen felül a gyermekesek adó-visszatérítése, a rendvédelmi dolgozóknak tervezett féléves bónusz, az újabb egészségügyi béremelések, a 13. havi nyugdíj, valamint a 25 év alattiak szja-mentessége adhat további lökést a gazdaságnak.

Ezek az intézkedések az idén novemberi nyugdíjprémiummal együtt több mint 1200 milliárd forintot jelentenek a háztartásoknak. A minimálbér és a garantált bérminimum majdnem húszszázalékos emelése esetén pedig a jövő évi növekedés a hét százalékos várakozást is meghaladhatja.

Mi lesz az inflációval?

A dohánytermékek jövedékiadó-emelése önmagában 1,2 százalékponttal növeli az inflációt, az idei év végétől jövő áprilisig pedig két lépésben ugyanennyivel vissza fogja húzni. Felfelé mutató kockázat az újranyitás miatt felrobbanó kereslet, amit a kínálat lassabban tud követni, valamint a munkaerőhiány miatt várhatóan érdemben megugró bérek.

Ugyanígy egyszeri tétel az üzemanyagárak tavaly április-májusi extrém alacsony bázisa. Mivel a tavaly nyári hónapokban az üzemanyagok már drágábbak voltak, a bázishatás miatt kevésbé fogja felfelé húzni az inflációt, ami így a mérséklődés irányába hat, majd az év végén visszaeső bázisárak miatt az infláció újra meghaladhatja az 5 százalékot: novemberben elérheti az 5,6-5,7 százalékot is.

A jövő év elejétől viszont meredeken visszaeshet, az év második felében pedig elérhetőnek tűnik a 3 százalékos inflációs célkitűzés. A Takarékbank elemzői idén 4,7 százalékos inflációval számolnak, míg jövőre a számos bázishatás miatt 3,5 százalékkal.

10 százalékos bérnövekedés jöhet jövőre

Tavaly 9,7 százalékkal emelkedtek a bérek, ami a 3,3 százalékos infláció mellett 6,2 százalékos reálbér-növekedést eredményezett. Idén 8,7 százalékra csökkenhet a bérnövekedés üteme, ami a várt 4,7 százalékos infláció mellett 3,8 százalékos reálbér-növekedést jelenthet – vélik a Takarékbanknál.

Ezzel 2013-2021 között majdnem 70 százalékkal emelkedhet az átlagos reálbér. Jövőre a várhatóan majdnem 20 százalékkal, 200 ezer forintra emelkedő minimálbér hatására 10 százalékot meghaladó bérnövekedésre van kilátás, ami nagyobb is lehet, amennyiben a bérminimumot is hasonló mértékben emelik. A rendvédelmi dolgozók számára tervezett hathavi fegyverpénz kifizetése szintén hozzájárul a gyorsuló bérnövekedéshez.

zöldhasú
Hirdetés