Az MKIK-elnök szerint igazságtalan a rendszer, a helyi iparűzési adó megfelezése pedig „pozitív tapasztalatokat” hozott.
Jövőre még beleférne az iparűzési adó megfelezése, érdemes rajta elgondolkodni
– nyilatkozta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Népszavának. Parragh szerint ezt alátámasztanák az idei év „pozitív tapasztalatai”: a vállalkozások fejlesztésre költhették az önkormányzatok zsebéből kivett pénzt, illetve a kormány döntését „az önkormányzatok sem utasították el egyhangúan”. A döntéssel ugyanakkor meg kell várni a kamara elnöke szerint, hogy mit hoz a koronavírus negyedik hulláma.
Az iparűzési adót jobban szét kellene teríteni
– vetette fel Parragh a lapnak nyilatkozva. Úgy érvelt: a mostani rendszer nem igazságos, mert az ipari centrumok lefölözik az ottani gyárak nyereségét, miközben a munkavállalók, ha máshonnan járnak be, akkor más településnek kell biztosítania számukra a közszolgáltatásokat. (Parragh arra nem tért ki, hogy ezt mennyiben ellensúlyozza, hogy aki ingázik, az a megkeresett pénzét sem az adott ipari központban költi el.) Az MKIK-elnök – amellett, hogy hangsúlyozta, ennek nincs itt az ideje – felvetette, az iparűzési adó mostani rendszerét „ki kell dobni”. Megjegyezte, ez a folyamat összecsúszhat a globális társasági minimumadó okán szükségessé váló társaságiadó-korrekcióval.
Az iparűzési adóbevétel 80 százalékát működésre költik az önkormányzatok, ezt elvonni nem lehet, hiszen a kötelező feladatokat így is-úgy is el kell végezni, ehhez pedig szükség van erre a forrásra
– nyilatkozta a lapnak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. Hozzátette, az persze nem elképzelhetetlen, hogy a pénzt központi adónemként szedjék be.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.