Gazdaság hvg.hu 2021. július. 23. 07:46

Orbán: Létrehozzuk a magyar helyreállítási alapot

Orbán többször is elmondta reggeli rádióinterjújában, hogy Brüsszel a gyermekvédelmi törvény miatt zsarolja Magyarországot. A Pegasus-botrányról egyetlen mondat hangzott el.

“Azért van szükség a népszavazásra, mert Brüsszel megtámadta Magyarországot” – kezdte Orbán Viktor szokásos péntek interjúját a Kossuth Rádióban, majd egy 54 oldalas dokumentumra hivatkozva újra elmondta azt a könnyen megcáfolható állítást, ami szerint az EU azt követeli, változtassák meg a gyermekvédelmi törvényt. Mint ismert, a miniszterelnök csütörtökön jelentette be, hogy gyermekvédelmi népszavazás néven öt kérdést válaszoltatna meg a magyarokat.

Orbán zsarolásról, fenyegetőzésről és késleltetett pénzekről beszélt, mint támadás, és mivel szerinte a kormány egymagában nem lesz elég a küzdelemben, népi támogatás is kell a csata megnyeréséhez. “Erre volt példa, hiszen ugyanígy volt a kötelező szétosztási kvóták esetében. A kormány egymagában nem lett volna képes ellenállni, de ha nem lett volna mögöttünk egy fantasztikus népszavazás, akkor valószínűleg egész Európára ráerőltették volna Brüsszelből a migránsok kötelező szétosztását” – idézte fel a 2016-os, az alacsony részvétel miatt amúgy érvénytelen eredménnyel végződött népszavazást.

A miniszterelnök megismételte a kormánytól már sokszor hallott érvet, ami szerint Brüsszel “be akarja engedni az LMBTQ-aktivistákat az iskolába”, az ő felfogásukban szerinte ez az európai szabadságeszmény kiterjesztése. “Most eljutottunk oda, hogy az igazi szabadság az, hogy az ember a nemétől is megszabadulhat.” Ezek után felsorolta a többit is: azt állította, Brüsszel azt akarja, már kiskorában ismerjék meg a gyerekeket a nemváltoztatás lehetőségét, és korlátozás nélkül lehessen homoszexuális tartalmakat reklámozni.

Megmondom őszintén, engem nem érdekel, hogy a németek hogyan nevelik a gyerekeiket. Ismerem a tananyagot, a mesekönyveket, amiket egészen kiskorukban adnak az óvodások kezébe, a herceg nem a királykisasszonyt menti meg, hanem a királyfit, és boldogan összeházasodnak. Én ezt nem akarom”

– mutatta be az állítólagos német oktatási rendszert.

Nagy Katalin riporter finoman rávezette Orbánt még egy brüsszelezésre azzal a kérdéssel, miért szólnak bele a dolgainkba: erre már az is elhangzott, hogy Brüsszel azt csinálja, mint a kommunisták. “A liberálisok a szabadság ellenségeivé váltak, de ők vannak többségben Brüsszelben.

Ezek után szóba került a Magyarországtól késleltetett helyreállítási alap is: “A program legfontosabb ismérve, hogy gyors. Késleltetni épp a lényegét kérdőjelezi meg. Ez a pénz a mienk, ez nekünk jár. Tudják késleltetni, de nem tudják nem ideadni. Nekünk ez jár, ez nem ajándék, befizetünk az Unió költségvetésébe. A kormány úgy döntött, a gazdaságvédelmi alapon belül létrehozzuk a magyar helyreállítási alapot, és ugyanazokat a programokat, amiket Brüsszellel részben jóváhagyattunk, elindítjuk a magyar költségvetésből. Aztán megérkezik a pénz, amikor megérkezik” – mondta, hozzátéve, hogy a helyreállítási alap pénzeinek visszatartása egyértelműen a gyermekvédelmi törvény, és nem a korrupció.

Az újságírók, üzletemberek és politikusok lehallgatásáról szóló Pegasus-ügyről csak utalva beszélgettek először, Orbán szerint szó sincs arról, hogy a népszavazása bármiről elterelné a szót. Majd visszatért arra, hogy januárban már szeretné megtartani, annak pedig nincs értelme, hogy bojkottálja bárki is. "Itt nem egy törvény megalkotását kell kikényszeríteni, hanem arra akarnak minket kényszeríteni, hogy változtassunk meg egy törvényt. Aki otthon marad, rábízta a többiekre."

"Lehet így spekulálni, de én nem szeretem a túlságosan bonyolult spekulációkat. Ebben az ügyben a belügyminiszter mindent elmondott, amit el lehet mondani" – zárta le a lehallgatási botrány ügyét. Hogy itt mire gondolt, az nem teljesen érthető: Pintér Sándor eddig három alkalommal nyilvánult meg ebben a témában, egyszer csak annyit mondott, a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok nem folytatnak illegális megfigyelést, másodszor azt, hogy zárt ülésen hajlandó válaszolni a kérdésekre, harmadszor pedig azt, hogy ismeretlen szervezet gerjesztette a botrányt.

Szóba került a koronavírus is: jelenleg a népesség 55 százaléka van beoltva, ami miatt Magyarországot Európa egyik legbiztonságosabb országának írta le. "A negyedik hullám elindult Nyugat-Európában. Mivel ott elindult, ezért a járványt be fogják hurcolni Magyarországra. A delta variáns itt van közöttünk. A jó hír az, hogy az oltások, amiket eddig felvettek, a súlyos megbetegedésekkel szemben megvédenek bennünket." Ezek után újra felhívta rá a figyelmet, hogy augusztus 1-től bármely magyar állampolgár kérheti a harmadik oltást, az oltás fajtáját az orvosokkal kell megbeszélni. Az időseket személyesen fogják felkeresni. "Megpróbáljuk meggyőzni őket arról, hogy vegyék fel az oltást."

A 12 év feletti gyerekek körében általános oltási akciót indít a kormány, a tanév első napjaiban be tervezik oltani a fiatalokat. A tervek szerint a munkahelyeken is fel lehet venni majd az oltásokat.

"Kásler miniszter úr meggyőző érveket mutatott be, olyan helyzetben vagyunk, hogy a betegeket ápoló intézményekben vállalható erkölcsileg is az oltás kötelezővé tétele. Vannak olyan oltások, amik ma is kötelező számukra, most kiterjesztettük a koronavírusra is."

Az esetleges korlátozásokról elmondta, szóba jöhetnek még, de "ilyenkor nem szabad túlzottan magabiztos kijelentéseket tenni arról, hogy mi lesz holnap és holnapután."

Az interjú végén még szóba került az olimpia is: a miniszterelnök ezúttal nem fog a helyszínen is részt venni, mert "nem lenne helyes", de állítása szerint hajnalban fog kelni a korai versenyek miatt. "Ha Magyarország rendezné ezt az olimpiát, semmi akadálya nem lenne annak, hogy ez normális körülmények között valósuljon meg. Sajnálom, nem Magyarország rendezi, keljünk fel hajnalban."

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.