„Nem hagyhatjuk, hogy suttyomban lopják el alólunk a gyorsforgalmi utakat” – írta a Facebookon Budapest főpolgármestere.
Új bejegyzéssel jelentkezett csütörtökön Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon. A téma a sztrádakoncesszió ügye, melyről a minap derült ki, hogy a kormány 10 évre titkosította az idevágó háttérszámokat.
Mint Budapest főpolgármestere írta,
nem hagyhatjuk, hogy suttyomban lopják el alólunk a gyorsforgalmi utakat, titokban szervezzenek ki 5000 milliárd forintnyi közvagyont magánzsebekbe.
A főpolgármester közölte: kötelezettségszegési eljárást kezdeményez, amiért a kormány „a saját klientúrájának extraprofitot biztosítva” 35 évre privatizálja a magyar autópályákat.
A Rogán Antal-féle Miniszterelnöki Kabinetiroda háttérintézménye, a Nemzeti Koncessziós Iroda közel 2000 kilométer gyorsforgalmi útszakaszt adna koncesszióba. A 24.hu korábban azt írta, „a gyorsforgalmi úthálózat fejlesztésének és felújításának, valamint üzemeltetésének és fenntartásának feladatait” törvényes monopólium keretében adnák oda,
méghozzá 35 évre.
A főpolgármester erről azt írta, hogy az uniós jog és a magyar közbeszerzési törvény szerint is csak akkor köthető öt évnél hosszabb időre koncessziós szerződés, ha az ajánlatkérő számításokkal tudja bizonyítani, hogy az nem eredményez extraprofitot a pályázat nyertesei számára. „A magyar kormány az autópályák 35 évre való kiprivatizálásával kapcsolatban titkolja ezeket a számításokat, nyilván nem véletlenül. Ha ezek nyilvánosak lennének, a napnál világosabb lenne mindenki számára, hogy az elmúlt tizenkét év legnagyobb lopására készül Orbán Viktor kormánya: két generációra akarnak extraprofitot kijátszani a saját holdudvaruk számára” – írta Karácsony, hozzátéve, hogy a következő kormány
nem fogja érvényesnek elismerni ezt a pályázatot, és egy fillér koncessziós díjat nem fog kifizetni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.