Gazdaság Bank360.hu 2021. június. 30. 13:11

Köthetünk-e másra életbiztosítást?

Természetes a gondolat, hogy a szeretteinket akkor is biztonságban szeretnénk tudni anyagi szempontból, ha velünk történik valami. Alapvetően erre való a hagyományos, kockázati életbiztosítás, ami általában halálesetre és súlyos, maradandó egészségkárosodásra fizet. Hogyan köthetünk ilyen biztosítást, illetve lehet-e úgy szerződni, hogy más a biztosított, nem pedig az, aki megköti a szerződést? És mit tehet a kedvezményezett, ha biztosítási összeg illeti meg? Ezeknek a kérdéseknek jártak utána a Bank360 elemzői.

Az életbiztosításoknak számos formája érhető el az ügyfelek számára. Kockázati életbiztosításnak azt tekintjük, mely nincs kiegészítve megtakarítással. Röviden összefoglalva egy kockázati életbiztosítás akkor fizet, ha a biztosított az elszenvedője a szerződésben szereplő kockázati eseménynek, ami ebben az esetben haláleset. Ezt a szolgáltatást valamennyi kockázati életbiztosítás magában foglalja.

Hogyan és kire köthető életbiztosítás?

Egy egyszerű kockázati életbiztosítás havonta mindössze pár ezer forintért megköthető, a káresemény bekövetkezése esetén pedig akár több millió forint is lehet a biztosító által kifizetett összeg, a választott biztosítási csomagtól függően. Az életbiztosításokra ráadásul nem vonatkozik a túlbiztosítási tilalom, vagyis akár több biztosítást is megköthetünk; egy esetleges tragédia esetén minden biztosító meg fogja téríteni az egyes szerződésekben szereplő biztosítási összeget.

Életbiztosítást mindenki saját magára tud kötni, illetve ha szeretne, meg tud jelölni egy vagy több kedvezményezettet – de ez nem kötelező. A biztosított és a kedvezményezett személye ebben az esetben nem lehet ugyanaz, hiszen – még ha morbid is belegondolni – logikus, hogy ha meghalunk, nekünk már nem lesz szükségünk a pénzre, a családunknak, szeretteinknek viszont valószínűleg annál inkább.

A biztosított úgy is dönthet, hogy nem jelöl meg kedvezményezettet a szerződésben – ebben az esetben nem veszik el a pénz, hanem a szolgáltatást a biztosított törvényes örökösei kapják meg. Ha van kedvezményezett, akkor a biztosítási szolgáltatás nem tartozik a hagyatékhoz. A kedvezményezett teendői közé tartozik ilyenkor, hogy igazolja a halál tényét, így nem kell megvárni a jogerős közjegyzői hagyatékátadást.

Nem lehet trükközni

A sajtóban rendszeresen találkozhatunk olyan esetekkel, amikor csalók próbálnak meg visszaélni kockázati életbiztosítással kapcsolatban. Ilyen lehet például az, hogy nem a biztosított köti meg a biztosítást, hanem valaki más szerződik az ő nevében, kedvezményezettnek pedig saját magát írja be az illető, a káresemény bekövetkezte után pedig ő jut hozzá a biztosítási összeghez.

Ez természetesen szabálytalan, a biztosított beleegyezése nélkül nem lehet életbiztosítást kötni senkinek a nevére. Aki így köt más nevében szerződést, csalást és magánokirat-hamisítást követ el.

A szerződéskötés más nevében meghatalmazással sem lehetséges, illetve a szerződő személyének az utólagos módosítására is csak ügyfél-átvilágítás és a megfelelő dokumentumok leadása után van lehetőség.

Csoportos vs. egyéni életbiztosítás

A Bank360 egy korábbi elemzésében mutatta be, hogy mik az előnyei a csoportos életbiztosításoknak. Egy csoportos életbiztosítás esetében egy kockázati közösség kerül kialakításra, ami azt jelenti, hogy a biztosítók nem magánszemélyekkel, hanem csoportokkal kötnek szerződést. A csoportos modellnek köszönhetően a biztosító kockázata megoszlik, költségei pedig csökkennek, így a csoporthoz csatlakozó tagok számára egy ilyen biztosítás számos kedvezményt biztosít.

Először is, a kockázati közösség méretének köszönhetően a biztosító olcsóbb díjat tud meghatározni. Másfelől, a közösségi kockázatviselésnek köszönhetően, a biztosító a csatlakozó tagok egyéni életkorát – egy bizonyos skálán belül – legtöbbször nem vizsgálja, így belépési kortól és időtartamtól függetlenül, mindenkinek egységes díjat biztosít. Az életkorhoz hasonlóan, a biztosító, a csatlakozó tagok egészségügyi állapotával – például elhízással, dohányzással vagy más, életmódhoz kapcsolódó körülménnyel kapcsolatban – is toleránsabb, ezért csatlakozáskor nincs szükség részletes, személyes megjelenést igénylő orvosi vizsgálatra, csupán egy néhány kérdésből álló kérdőívet kell kitölteni.

Mindezek miatt, a csoportos biztosításhoz – az egyéni biztosításokkal ellentétben –, jelentősebb ügyintézés nélkül, teljes mértékben online, néhány perc alatt lehet csatlakozni.

A Bank360 regisztrált ügyfelei számára elérhető csoportos személybiztosítás részeként ráadásul nemcsak életbiztosítási, hanem jövedelempótló csomag is köthető, mellyel munkanélküliség vagy tartós betegség miatt fellépő átmeneti anyagi problémákra lehet előre felkészülni.

A jövedelempótló biztosítás előnye, hogy jól kiegészíti a szegényes állami támogatási rendszert, abban az esetben, ha valaki elveszíti az állását vagy beteg lesz. Előbbi esetben ugyanis legfeljebb három hónapig jár álláskeresési járadék itthon, utóbbi esetben pedig nemcsak a jövedelmünk csökken, hanem a zsebből finanszírozott gyógyszerek és egészségügyi ellátások miatt a költségeink is megnőhetnek.

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.