Sokan elveszítették szeretteiket, megélhetésüket, és a problémák megoldását a kábítószerben keresték – állapítja meg a World Drug Report friss jelentése, mely szerint különösen a szegényebb országokban riasztó a helyzet.
11 százalékkal növekszik a drogfogyasztók száma a világon 2030-ig, ha minden így megy tovább – jósolja az ENSZ friss jelentése, melyet a Deutsche Welle ismertet.
275 millióan használtak kábítószert tavaly a világon viszonylag rendszeresen, ez 22 százalékos növekedést jelent 10 év alatt. Persze ebben az időszakban a világ népessége 10 százalékkal nőtt, ezt is figyelembe kell venni, ha a kábítószerfogyasztás adatait elemezzük.
A Bécsben kiadott World Drug Report szerint 36 millió ember szorult orvosi kezelésre 2019-ben amiatt, hogy rendszeres kábítószerfogyasztó volt. 2010-ben ez a szám még "csak" 27 millió volt, vagyis jelentős a növekedés, amellyel a jelentés szerint az egészségügyi intézmények fejlesztése nem tartott lépést. Az eredmény: az USA-ban 50 ezren haltak meg opioidmérgezés következtében 2019-ben, ami több mint a duplája a 2010-es halálozási adatnak.
A Covid-hatás
A pandémia 119–124 millió embert taszított a nyomorba – írja az ENSZ-jelentés, amely arról is ír, hogy az iskolabezárások miatt 1,6 milliárd diák került törékeny helyzetbe.
"A szegénység és a munkanélküliség olyan kockázati tényezők, melyek kábítószerhasználatra ösztönözhetnek" – nyilatkozta a Deutsche Wellének Angela Me, a jelentést összeállító nemzetközi szervezet kutatási osztályának vezetője.
Bár a pandémia a globális kábítószerhálózatot is leállította egy időre, de az hamarosan újraszerveződött az igények növekedése miatt. Nagyobbak lettek a drogszállítmányok, melyeket elsősorban vízi úton, illetve a szárazföldön juttattak el a célállomásra.
Nagy veszély az online kereskedés
Egyre többen férnek hozzá a kábítószerekhez a dark weben. Ez a drogpiac évente legkevesebb 315 millió dollárt jövedelmez. Ez egyelőre még csak kis része az eladásoknak, de dinamikusan növekszik: részesedése a globális piacon ma már négyszer akkora, mint tíz évvel ezelőtt.
A szegény országok a leginkább veszélyeztetettek
43 százalékkal nőhet a drogfogyasztás az alacsony jövedelmű országokban 2030-ig. A közepes jövedelmű országokban 10 százalékos növekedésre számít a World Drug Report. A gazdag országokban viszont várhatóan 1 százalékkal csökken a kábítószerfogyasztás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.