A jegybankelnök szerint ötszáz év után már nem tőke a legfontosabb a fejlődéshez, hanem a tehetség.
Ma egy új reneszánsz korszakban hajózunk, és egy új szellemi forradalom, a hosszú távú fenntarthatóság forradalma felé tartunk, miközben a nagy földrajzi felfedezések helyére a nagy technológiai áttörések léptek
– írja Matolcsy György a Novekedes.hu-n.
A jegybankelnök szerint ugyanaz a négy forrás lehet a siker forrása, mint korábban (tőke, technológia, tudás, tehetség), egy döntő különbséggel: megfordult sorrend. Szerinte a most véget érő ötszáz éves korszakban a négy sikertényező sorrendjét a tőke vezette, mozgatva a technológiát, a tudást és a tehetséget. „Most már a tehetségek mozgatják a másik hármat.”
A Magyar Nemzeti Bank elnöke a négy tényezőről külön is értekezett. Elsőként a tehetség gondozását elemezte, úgy véli többek között, hogy a tehetséget korán kell felismerni, akár már a családban is. Ebben az esetben azt is elképzelhetőnek tartja, hogy az adózásban és a nyugdíjrendszerben is érdemes elismerni a tehetséggondozást.
Kitért az oktatásra is, szerinte a bölcsődék, óvodák, iskolák és középiskolák munkatársai tehetséggondozók is, és nagyságrendileg emelni kellene az erkölcsi és anyagi megbecsülésüket. Azt is írta, hogy kormányzati szinten is lenne tennivaló, új felfogást sürget:
Az indiai Jóga Minisztérium és az Emirátusok Boldogság Minisztériuma mintájára itthon Tehetség Minisztériumra lenne szükség.
A második pontban a tudás felhalmozását tárgyalja, úgy véli, minden családnak alanyi jogon, ingyenes internet hozzáférést kellene biztosítani. A felsőoktatásban szerinte teljes körű, versenyképesség-központú felsőoktatási reformra van szükség. „Minden felsőoktatási intézmény saját öt-tizenöt éves vízió alapján működjön, építsen stratégiát és menetrendet a jövőkép céljainak elérése érdekében” – írja.
A „technológia hullámlovaglását” is kifejtette az elnök, ez lett a harmadik pont. Úgy gondolja, hogy új közlekedési és járműipart kell kiépíteni,
ezen belül a villamosautó és az önvezető járművek forradalma, ami fontos.
Kiemelte még az új egészségipar kiépülését, a zöld technológiákat, a mesterséges intelligencia bevonását az élet minden területén, valamint a teljes digitális átállás szükségességét.
A végére hagyta a tőke felhalmozását a jegybankelnök. Cikke szerint ösztönözni érdemes a belföldi megtakarításokat pozitív reálhozamú pénzügyi befektetési formákkal és intézményekkel. Jelezte: negatív reálkamatú hitelekkel érdemes ösztönözni a vállalkozói beruházásokat. Az is fontos szerinte, hogy a pénzügyi rendszer elsőrendű céljává kell tenni a megtakarítások és hitelek tőkévé válthatóságát, valamint a „holt” tőkeelemek bevonását az üzleti körforgásba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.