Gazdaság Lengyel Miklós 2021. március. 29. 18:35

Ezermilliárdot spóroltak a németek a világjárvány alatt

De vajon sietnek-e elkölteni a válság után? Ettől is függhet az, milyen gyorsan áll talpra Európa legnagyobb gazdasága.

11%-ról 20%-ra növekedett a németek megtakarítási hajlandósága a koronavírus hatására – állapítja meg az Ifo gazdasági elemző intézet. A Bundesbank szerint így a magánszámlákon most 1730 milliárd euró várja, hogy elköltsék. Az éves spórolás 182 milliárd euró, és ebből körülbelül 100 milliárd eurót írhatunk a vírusválság számlájára – hangsúlyozza az Ifo elemzése. Az első negyedévben további növekedés várható, mert a németek sem nagyon tudnak mire költeni az lezárások idején. De vajon mennyit költenek akkor, ha vége lesz a válságnak? Erősen kérdéses, hogy lesz-e jelentős összegű költekezés – hangsúlyozza az Ifo jelentése.

A külföldi turizmus, amely Németországban igen kedvelt, továbbra is nagyon bizonytalan. Ezenkívül tartanak a jövőtől is, hiszen a Deutsche Bank előrejelzése szerint a munkanélküliség magas marad a járvány után is, mert egyáltalán nem minden munkahely marad meg.

Monika Schnitzer közgazdászprofesszort kérdezte a Deutsche Welle a kormányzati előrejelzésről, mely szerint az idei gazdasági növekedés 3,1% lesz, míg korábban 3,7%-ra számítottak. Ez alacsonyabb mint az uniós átlag. Monika Schnitzer szerint ez természetes, mert tavaly a németek kevésbé estek vissza, mint a déli uniós tagállamok, vagyis más a viszonyítási alap.

A déli államok erőltették az uniós válságalapot, amely a helyreállítás finanszírozását segíti az EU által kibocsátott kötvénnyel. Az alkotmánybíróság felfüggesztette a 750 milliárd alap ratifikálási folyamatát mondván, hogy több jogi problémát tisztázni kell még. Ez jelentős csúszást eredményezhet, mert a német gazdaságnak is óriási szüksége van komoly támogatásra. Ezek után az Ifo jelentése újabb csapás – hangsúlyozza a közszolgálati Deutsche Welle –, mert ily módon lassúbb lehet a német gazdaság fellendülése a vírus válság után. Mindez nem sok jót jelent az Európai Uniónak sem, hiszen a német gazdaság a motorja az integrációnak, melyet padlóra küldött a koronavírus-válság.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.