Gazdaság hvg.hu 2021. március. 24. 21:16

Uniós riasztást adtak ki a maszktípusra, amiből a magyar kormány több millió darabot rendelt

A szerződés alapján valószínűsíthető, hogy a védőeszközöket már ki is osztották.

Bár a fertőzésveszély miatt korábban az Európai Unió termékriasztási rendszere, a Rapex figyelmeztetést adott ki a kínai Ouleok (Tangshan) Technology Co. Ltd. nevű cég FFP2-es maszkjai ellen, a Külgazdasági Külügyminisztérium mégis 7,8 millió darabot vásárolt belőlük – írja az Átlátszó.

A terméken CE felirat olvasható, de releváns szervezet nem minősítette védőeszköznek. Hovatovább, az anyag részecskeszűrése nem megfelelő (mért értéke legfeljebb 81.8 %), és a maszk nem illeszkedik megfelelően az archoz. Ebből következően részecskék vagy mikroorganizmusok túlzott mértékben juthatnak át a maszkon, megnövelve a fertőzés veszélyét”

- olvasható a maszkról az európai termékriasztási rendszer honlapján.

A portál szerint az alaptalanul CE jelöléssel ellátott, FFP2-es szintűnek mondott maszkokat a belga hatóságok kapcsolták le 2020 áprilisában, ugyanebben a hónapban szerződött arról a Szijjártó Péter vezette külügy egy magyar céggel, hogy rajtuk keresztül pont ettől a kínai gyártótól származó maszkokat fog vásárolni. A szerződést ezután többször is módosították, de ez a részlet nem változott.

A szerződés legutolsó változata szerint az Ouleok egyike annak a három gyártónak, amelyeknek a termékeiből összesen 7,8 millió darab maszkot vásárol a külügy.

Ezen belül a pontos leosztást nem tartalmazza a szerződés.

A szerződésben található 2020. júniusi teljesítési határidő alapján feltételezhető, hogy tavaly kora nyáron a szállítmány megérkezett Magyarországra és már ki is osztották az orvosok, egészségügyi dolgozók, rendőrök és katonák között.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.