A Külgazdasági és Külügyminisztérium 78 szerződést kötött a járvány elleni védekezésre december végéig, egyebek mellett maszkokra, lélegeztetőgépekre. Ebből egyetlen céggel 17,9 milliárd forint értékben szerződött a tárca.
Összesen 78 szerződést kötött a Külgazdasági és Külügyminisztérium a járvány elleni védekezésre, tavaly novemberig - a szerződéseket a Hírklikk kérte ki a minisztériumtól. Ez tartalmazza a lélegeztetőgép-beszerzéseket is. Az adatszogláltatásnál a tárca kihasználta a maximális 90 napot, mert állításuk szerint, a szerződések korábbi kiadása veszélyeztette volna a járványügyi védekezést.
A teljes költés tavaly decemberig 428 milliárd 400 millió forint volt. A korábbi hírek arról szóltak, hogy a védőeszközök egyik legnagyobb beszállítója a Gyömrői Sarok Kft. volt, amely 108 millió darab egyéb védőfelszerelést szállított – derült ki Ujhelyi István adatigényléséből még novemberben, de az összeget akkor nem közölték az MSZP EP-képviselőjével. Most ezt az öt szerződést is kiadták. Az első megállapodás alapján 50 millió darab védőeszközt szállítottak le. A rossz szkennelés miatt nem látszik, hogy pontosan milyen terméket takar, de – az árából ítélve – vélhetően maszk lehet. Ez a tétel darabonként 17 dollárcentbe került, vagyis 8,5 millió dollárt fizetett érte a külügy. Egy másik szerződés alapján 30 millió FFP2-es maszkot vettek, az egyiket 44 dollárcentért, a másikat pedig 1,8 dollárért. A két tételért összesen 26 millió dollárt fizettek. Egy harmadik szerződés alapján, 58 millió maszkot vettek, összesen több mint 27 millió dollárért. A szerződéseket kétszer módosították, de az árakon nem változtattak, vagyis csak ez a cég összesen 61 millió dollárért szállított maszkokat a védekezéshez, ami 17,9 milliárd forintnak felel meg.
A Hírklikk megnézte az egyik lélegeztetőgép-beszerzéssel kapcsolatos megállapodást. Az alig két oldalas szerződést a Jianxi Luxin Technology co. ltd. nevű céggel kötötték tavaly áprilisban. 100 lélegeztetőgépet vásárolt a minisztérium, darabját 73.400 amerikai dollárért, vagyis a 100 darabra összesen 7,4 millió dollárt költöttek. A lap szerint a piaci beszerzési ár ennél alacsonyabb, 45 ezer dollár.
Megint nem árulta el a kormány, hány lélegeztetőgép van még raktáron
Szabó Tímea négy kérdést tett fel az emberierőforrás-miniszternek. Egyre sem kapott választ.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.