Jóllehet az Európai Bíróság még júniusban erre kötelezte Magyarországot, a mai napig nem módosították a törvényt.
Jogi lépések bejelentésére készül az Európai Bizottság Magyarországgal szemben, mivel a mai napig nem módosította a parlament a civiltörvény néven elhíresült jogszabályt, holott az Európai Bíróság annak megszüntetésére szólította fel – értesült a Reuters. A hírügynökség szerint a lépés csütörtökön várható.
Az EU Bírósága 2020 júniusában hozta meg ítéletét, amelyben azt állapította meg, hogy a külföldről támogatott civilszervezetek listázása jogellenes, sérti többek között a gyülekezési szabadságot, illetve adatvédelmi aggályokat is felvet. Varga Judit igazságügyi miniszter ugyan akkor úgy reagált: a törvény „jogszerűségét a bíróság mai ítélete megerősítette”, ezt azonban rajta kívül más nem látta így.
Olyannyira, hogy a bizottság a Reutersnek nyilatkozó uniós források szerint most újabb kötelezettségszegési eljárást indíthat el, az ezzel kapcsolatos döntés pedig akár a szerdai napon megtörténhet, és másnap bejelenthetik. Ezt követően a magyar kormánynak első körben újra válaszolnia kell a bizottság felvetéseire (erre normál esetben két hónapja van), végső soron újra az EU Bírósága elé kerülhet újból az ügy, majd akár pénzbüntetésre is ítélhetik az országot.
A hírügynökség megkeresésére sem a kormány, sem Magyarország uniós nagykövetsége nem reagált. Varga Judit február elején a hvg.hu a témával is foglalkozó írására reagált, amelyben cáfoltuk a miniszter egy sajtóbeszélgetésén elhangzó állítását, miszerint „Magyarország – más országokkal ellentétben – mindig minden ítéletet végrehajt”. Azt írta akkor a Facebookon, hogy lapunk által közölt „gúnyosan egyszerűsítő tudósítás végén megfogalmazott sugalmazással szemben Magyarország eddig is betartotta és ezek után is be fogja tartani az Európai Bíróság ítéleteit. Ezért sajtóhelyreigazítást fogok kérni a HVG-től, remélve, hogy javítják a szöveget!”
A tárca kérelme meg is érkezett, ám abban csak annyit írtak: a civiltörvényt ugyan valóban nem módosították, de azzal kapcsolatban folyamatos a párbeszéd a bizottság és a kormány között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.