Ritkává és drágává vált a gumikesztyű a koronavírus-járvány miatt. Ebből pedig sokan villámgyorsan meggazdagodtak Malajziától Lengyelországig.
Csak 72 millió gumikesztyű van az USA raktáraiban, ahol a tervek szerint 4,5 milliárdnak kellene lennie – írja beszámolójában a Forbes. Az ok természetesen a koronavírus, amely világméretű hiányt okozott maszkokból, védőruhákból, lélegeztetőgépekből és ezzel együtt a gumikesztyűkből is.
Sok ország először a hazai gyártással próbálta enyhíteni a hiányt, ám csaknem egy évvel a világjárvány kirobbanása után is ki lehet jelenteni: gumikesztyűből ma sincs elég.
Mindezt jól mutatja, hogy egy doboz, amelyben 100 gumikesztyű van, jelenleg 32 dollárba kerül. A járvány előtt ez mindössze 3 dollár volt.
A globális kereslet pedig csak nő: a járvány előtti évi 300 milliárd gumikesztyűről 585 milliárdra emelkedett tavaly augusztusig. A problémát az okozza, hogy jelenleg a globális kapacitás mindössze 370 milliárd egy évben. Idén 50 milliárd plusz kapacitással számolnak, de még így is 165 milliárd gumikesztyű a hiány.
Új milliárdosok
Az új trend egyik nyertese kétségkívül Malajzia, amely az Észak-Amerikai piac 60 százalékát uralja. A Top Glove, a világ legnagyobb gumikesztyűgyártója például 51 százalékkal, 1,8 milliárd dollárra növelte bevételeit 2020-ban, aminek köszönhetően a tulajdonos és Lim Wee Chai vagyona 4,1 milliárd dollárra növekedett.
De nem ő az egyetlen nyertes: Kuan Kam már 5 milliárd dollárral rendelkezik, de két másik maláj dollármilliárdost is kitermelt a válság. És miért pont Malajzia? Egyrészt olcsó a munkaerő, másrészt amiatt, mert a természetes és a szintetikus kaucsukokat, például nitrilt előállító vegyi anyagokat elsősorban Délkelet-Ázsiában állítják elő – ezzel pedig verhetetlenné váltak a világversenyben.
De nemcsak a malájok gazdagodnak: 670 millió dolláros vagyonra tett szert gumikesztyűből Wieslaw Zyznowski. A most 56 éves filozófus a rendszerváltáskor vágott bele a vállalkozásba, cége, a Mercator Medical pedig Thaiföldön gyárt gumikesztyűket. A Varsóban bejegyzett cég részvényeinek az értéke pedig 3300 százalékkal nőtt a járvány kitörése óta.
"A pandémia elmúltával sem csökken majd jelentősen a kereslet a gumikesztyűk iránt, mert nagyon sok ember rádöbbent arra, hogy mennyire hasznosak" – jósolja a vállalkozó, aki a Forbesnak nyilatkozott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.