A kijárási korlátozás mellett a hatalmas túljelentkezés is nehéz helyzetbe hozza a munkavállalókat, de a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének elnöke szerint az áruházláncok is gondban lehetnek később, ha most visszaélnek ezzel.
A nagy láncok körében egyedül a Sparnál egyeztek meg a 2021-es bérekről, ami a szakszervezet szerint kedvező eredménnyel hozott – mondta el Karsai Zoltán, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke a Napi.hu-nak. A bértárgyalások frontján a Tescónál például a tapogatózásnál is kevesebb történt, az Auchannál pedig eddig számottevő eredmények nélkül zajlanak az egyeztetések a munkaadók és a munkavállalók között.
Az esti korlátozások miatt a nagy multinacionális áruházláncok nem csökkentették a munkaidőt, azt inkább rugalmasítják –magyarázta az érdekképviseleti vezető arról, hogy milyen a járványhelyzet alatt a munkavállalók helyzete. Azaz, a munkaórákat, amelyek este borultak, átcsoportosítják például hajnalra. 18 órától indul viszont a pótlékolt időszak, ami 30 százalékos műszakpótlékot biztosít – ezt jellemzően elvesztik a munkavállalók. A magyar boltláncok gyakrabban élnek a munkaidő csökkentésével, amivel nehezebb helyzetbe hozzák az alkalmazottaikat, akiknek így négyórás bérből kell megélnie.
Karsai szerint továbbra is rengeteg az álláskereső a kereskedelemben, egyebek közt a vendéglátásból kiesők próbálnak itt munkát találni. Ez most a munkavállalók pozícióját rontja, de a járványhelyzet után visszaüthet a cégekre, ha visszaélnek ezzel. A KASZ elnöke arra figyelmeztetett: Ez esetben óriási mértékű munkaerő-kiáramlásra lehet számítani a korlátozások feloldása után.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.