A szerdai minimálbér-tárgyalás sem hozott eredményt a 2021-es legkisebb bérről.
Ismét nem sikerült megállapodniuk a munkaadók és a munkavállalók képviselőinek a 2021-es minimálbérről. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke a tárgyalás után a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a megállapodás szándékával érkeztek a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának szerdai ülésére, mégsem sikerült megegyezni.
A szakszervezetek 2021. január 1-jétől 5 százalékos minimálbér-emelést szeretnének, a munkaadók 3 százalékot ajánlottak. Kordás szerint az elmúlt napok háttérbeszélgetésein a munkaadók hajlottak a 4 százalékos emelésre, „most azonban többször is kijelentették, hogy a hivatalos álláspontjuk 3 százalék, ez meglepett bennünket” – fogalmazott, hozzátéve, hogy az álláspontok ezzel megmerevedtek.
Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének alelnöke a hvg.hu-nak megismételte, a jelenlegi gazdasági helyzetben komoly reálbéremelkedésről beszélni nem lehet, a hivatalos ajánlatuk ezért továbbra is 3 százalék.
A szakszervezetek azt is szerették volna elérni, hogy visszamenőleg, január 1-jétől emelkedjen a minimálbér – akár úgy, hogy utólagosan, a februári bérrel együtt utalják a növekményt –, a kormány azonban egyértelművé tette, hogy jogilag erre nincs lehetőség.
Kordás László úgy látja, a januári emelést már biztosan elbukták a munkavállalók, magasabb minimálbér leghamarabb februártól lehet.
A tárgyalások jövő héten folytatódnak.
A Munka törvénykönyve szerint a minimálbér és a garantált bérminimum összegéről az előző év végéig kell megállapodni. A kormány azonban szilveszterkor kiadott egy rendeletet, amellyel lehetővé tette, hogy januárban folytassák a tárgyalást. Ehhez azt a felhatalmazást használta ki, hogy „járvánnyal összefüggő veszélyhelyzetben” joga van a törvényektől eltérni.
Szakszervezeti becslések szerint az országban összességében nagyjából egymillió ember dolgozik a legkisebb bérekért, vagy keres csak kicsivel többet. Őket közvetlenül is érinti az idei emelés halogatása, csakúgy, mint a gyeden lévő szülőket, nagyszülőket, a munkanélkülieket, a táppénzen lévőket. Ezeket a szociális juttatásokat ugyanis mindig az aktuális minimálbér összegéhez képest állapítják meg.
A minimálbér összege ma Magyarországon bruttó 161 ezer forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.