2020. októberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,0 százalékra lassult. Az alacsonyabb áremelkedésben főként az élelmiszerek és a szeszes italok, dohányáruk szeptemberinél mérsékeltebb éves áremelkedése, valamint a járműüzemanyagok árcsökkenése játszotta a legnagyobb szerepet.
Tizenkét hónap alatt, 2019. októberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 6,5 százalékkal nőtt, ezen belül
az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 15,7, a párizsi, kolbászé 13,4, a cukoré 11,6, a liszté 11,0, a munkahelyi étkezésé 9,3 százalékkal lett magasabb
– írja friss inflációs jelentésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,1, ezen belül a dohányáruk 9,3 százalékkal drágultak. A szolgáltatásokért 2,4 százalékkal többet, a járműüzemanyagokért 5,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
1 hónap alatt, 2020. szeptemberhez viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek.
Az élelmiszerek ára átlagosan nem változott, azonban a száraztészta 2,6, az étolaj 2,3, a cukor 0,7, a sajt 0,5 százalékkal drágult. A péksütemények ára 1,0, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 1,6 százalékkal alacsonyabb, utóbbiak nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,2 százalékkal magasabb lett. A szezonváltás következtében a ruházkodási cikkek 1,0 százalékkal többe kerültek. A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 1,0, ezen belül a dohányáruké 1,6 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagokért 0,2 százalékkal kellett kevesebbet fizetni. A szolgáltatások ára 0,1 százalékkal mérséklődött, főként annak köszönhetően, hogy a telefon- és internetszolgáltatások ára 1,3 százalékkal csökkent.
Az év első 10 hónapjának átlagában, 2020. január–októberben az előző év azonos időszakához képest: a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 3,5, a nyugdíjas háztartások körében pedig 3,9 százalékkal emelkedtek.
Európa-bajnok a magyar infláció, de hol áll meg a drágulás?
Az élelmiszerek ára különösen elszállt még úgy is, hogy az elmúlt hónapban már meg is állt az emelkedés. Biztos, hogy a nyugdíjasoknak kompenzáció és emelés jár, havi szinten átlagosan több mint 21 ezer forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.