Magyarország mindössze a GDP 16 százalékát fordítja szociális támogatásokra.
Közzétette az Eurostat az uniós országok szociális támogatásaira vonatkozó 2019-es statisztikáját. Az adatok szerint a tagállamok ilyen irányú költése GDP arányosan Franciaországban a legmagasabb, mintegy 31 százalék. Őket követi Dánia (30 százalék) kevéssel lemaradva, majd Németország (29 százalék).
A lista legvégén Máltát és Lettországot találjuk 15 százalékkal, majd Magyarországot Litvániát és Bulgáriát, mindhárom ország csupán a GDP-je 16 százalékát fordítja ilyen célra.
Az Eurostat szerint 2019-ben a nyugdíjak tették ki a szociális támogatások nagy részét minden tagállamban, Olaszországban például az 58-, Ciprusban pedig az 54 százalékát.
A családtámogatások a kiadások 12 százalék tették ki Magyarországon (és Németországban is), ami a legmagasabb arány az EU-ban. Viszont a munkanélküli ellátásról ugyanez nem mondható el: nálunk ez mindössze a teljes szociális támogatásoknak mindössze a 2 százalékát teszik ki.
Ugyanez az arány Máltán is, míg Belgiumban, Franciaországban és Olaszországban ez 6 százalék.
Családtámogatás: erőn felül költenek Kelet-Európában
Hatalmas lemaradást kell ledolgozniuk a közép-kelet-európai államoknak a szociális kiadások, azon belül a családtámogatások terén. Abszolút értékben ezek az országok még mindig lényegesen kisebb támogatást tudnak nyújtani, ugyanakkor ha a GDP-jükhöz arányosítjuk ezeket a számokat, akkor már az uniós átlag közelében járnak.
(Képünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.