Gazdaság EUrologus 2020. október. 22. 11:09

A diákok harmada nem fért hozzá a távoktatáshoz, az EP a digitális szakadék felszámolását kéri

Azt kéri az Európai Parlament, hogy számolják fel a digitális szakadékot az oktatás területén, a járvány miatt ugyanis sokan kimaradnak az iskolákból. Voltak olyan tagállamok, ahol a diákok 32 százaléka nem fért hozzá a távoktatáshoz tavasszal.

A képviselők nagy többsége támogatta azt az európai parlamenti állásfoglalást, amely a digitális szakadék felszámolását tűzte ki célul. A képviselők közül 593-an szavaztak igennel, 58-an nemmel, és 36-an tartózkodtak. Az állásfoglalásban felhívták a figyelmet arra, hogy a diákok kimaradása az iskolákból uniós probléma, mert csökkenti az érintettek jövőbeni jövedelmét, és rontja a versenyképességet. A digitális szakadék felszámolását ezért sürgősen el kell kezdeni, vélik a képviselők, akik felszólítják az Európai Bizottságot, hogy kezelje kiemelten a digitális infrastruktúrára és felszerelésre irányuló beruházásokat, különösen a távoli és a vidéki területeken. Emellett a tanárok megfelelő digitális képzésére és segítésére is forrásokat kell elkülöníteni annak érdekében, hogy az oktatók jól boldoguljanak az új technológiákkal.

A képviselők bírálatot fogalmaztak meg annak kapcsán, hogy a tavaszi válsághelyzet alatt nem volt európai szintű koordináció, és a tagállamok nem cseréltek tapasztalatot a bevált gyakorlatokról. A képviselők szerint keretet kellene biztosítani a tagállamok között a tapasztalatcserére, az európai oktatási térségnek pedig „egy átfogó elveken alapuló, laza jövőképből mérhető célkitűzéseket tartalmazó, konkrét munkaprogrammá" kell alakulnia.

Fontos része az állásfoglalásnak, hogy az Erasmus+ költségvetését a jelenlegi javaslathoz képest a háromszorosára szeretnék növelni a képviselők. Ez a program a jelenleg folyó intézményközi költségvetési tárgyalásoknak is az egyik fontos eleme. A koronavírus-járvány miatti költségvetési átcsoportosítások jelentősen érintik ezt a forrást. Így változott az Erasmushoz rendelt összegek nagysága:

  • 2014-2020 közötti költségvetés: 14,889 milliárd euró
  • az Európai Bizottság 2018. májusi javaslata a 2021-2027-es időszakra: 26,368 milliárd euró
  • az Európai Bizottság 2020. májusi javaslata, a járvány miatt módosított költségvetésben: 24,6 milliárd euró
  • a tagállami vezetők 2020. júliusi megállapodása szerinti összeg: 21,208 milliárd euró.

Vagyis a jelenlegi, tagállamok által javasolt összeg a most lezáruló költségvetési időszaknál 55 százalékkal magasabb.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?