Bangladesi atomenergetikai mérnököket fognak Magyarországon képezni, és magyar cégeknek keresnek piacra lépési lehetőséget az ázsiai országban – jelentette be a külgazdasági és külügyminiszter.
Tipu Munsi bangladesi kereskedelmi miniszterrel és A. K. Abdul Momen bangladesi külügyminiszterrel tárgyalt Dakkában Szijjártó Péter – adta hírül az MTI. A tudósításhoz csatolt fotóról az is kiderül, hogy a magyar külgazdasági és külügyminiszter változtatott a korábbi rossz szokásán, és felvett egy maszkot, sőt, a bangladesi kollégájával ellentétben még azt is tudta, hogy rá kell húzni az orrára is.
Szijjártó arról beszélt az MTI-nek: Banglades a világ egyik legnépesebb országa, és az egyik leggyorsabban növekedő gazdaságával is rendelkezik, „ez pedig megteremti az alapot arra, hogy egy kölcsönösen előnyös gazdasági együttműködést hozzunk létre, amely magyar cégeknek megteremti a piacra lépés lehetőségét”.
A miniszter szerint az együttműködés azért is jelentős, mert egy új világgazdasági rend jön éppen létre, hatalmas verseny van az országok és vállalatok között az egyre jobb pozíciókért.
A tárcavezető szerint három fő területen történő együttműködésben állapodtak meg, köztük a nukleáris energia terén. Banglades most építi az atomerőművét, amelynek két reaktora 2024-25-től fog működésbe lépni. Tekintettel arra, hogy Magyarország már körülbelül négy évtizede használ nukleáris energiát, Bangladesben komoly érdeklődést mutatnak a magyar képzési és oktatási lehetőségek iránt. Banglades jövendőbeli nukleáris mérnökei és szakértői közül jónéhányat Magyarországon fognak képezni – közölte Szijjártó.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.