Eddig Kambodzsa volt az EU szegény országok támogatására létrehozott vámmentességi programjának egyik legnagyobb nyertese.
Az Európai Unió augusztus 12-ével megvonta Kambodzsa különleges piaci hozzáférését egyes termékek, például cipők és ruhaneműk esetében – írja a Reuters. Ez a gyakorlatban a vámok visszaállítását jelenti, aminek eredményeképpen nőhet e termékek fogyasztói ára – persze csak akkor, ha a kereskedők továbbhárítják a pluszköltségeket.
Brüsszel „az emberi jogok komoly és rendszerszerű megsértése miatti aggályokkal” indokolta a lépést, amit egyébként már februárban eldöntöttek és bejelentettek – azért léptek életbe, mert Kambodzsa nem tett lépéseket az emberi jogok védelme érdekében. „A kambodzsai hatóságoknak lépéseket kellene tenniük a politikai szabadság helyreállítása érdekében, biztosítaniuk kellene a hiteles, demokratikus ellenzék működésének feltételeit, illetve tényleges, széles körű párbeszédet kellene kezdeményezniük a nemzeti megbékélés megindításáért” – közölte az Európai Bizottság.
2018-ban Kambodzsa volt a második legnagyobb nyertese az Európai Unió „Fegyvereken Kívül Bármit” programjának, amelynek keretében az EU különleges és vámmentes hozzáférést biztosít belső piacához a világ néhány legfejletlenebb országának. A kambodzsai kormány 2018-ban, a választások előtt kezdte fokozottan ellehetetleníteni az ellenzéki pártok, a civil szervezetek és a független média működését.
Kambodzsa miniszterelnöke, Hun Szen 1985 óta van hivatalban (2018-ban is az ő pártja nyert), ezzel jelenleg ő az ötödik legrégebben hatalmon lévő vezető a világon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.