Gazdaság hvg.hu 2020. augusztus. 12. 11:41

Egy forintot sikerült az MNB-nek lealkudnia egy 170 milliós beszerzés során

A jegybank forintcímletekben ki sem fejezhető összeget spórolt a magyar adófizetőknek.

A négy, közelmúltban megrendelt grandiózus szobor után ezúttal 17 Bak Imre festményt szerez be a jegybanki tulajdonban lévő MNB-Ingatlan Kft. A festményeket hirdetmény közzététele nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárásban szerezték be – nem meglepő vagy szabálytalan módon csak egy céggel tárgyaltak, hiszen a megvásárolni kívánt műalkotások egy cég birtokában voltak.

Az MNB-Ingatlan Kft. július végén tette közzé a felhívást, amiben augusztus 6-ra kérte az első ajánlatot, és egy nappal későbbre lőtték be az első tárgyalás időpontját. A festményeket birtokló Trance Balance Művészeti Kft. ajánlata be is futott időben, a 17 festményre ebben 165 354 331 forintos ajánlatot adtak. Ez egy forinttal több annál, amennyit az egész beszerzésre a jegybanki cég szánt, másrészt épp ezt az egy forintot engedték el a tárgyalásos szakaszban – írja a G7 a közbeszerzési dokumentumok alapján.

Az MNB gazdálkodása önálló, de ha veszteséges, azt a központi költségvetésből (vagyis az adófizetők pénzéből) kell kipótolni. A jegybanknak nem az a dolga, hogy nyereséges legyen, hanem hogy ellássa a funkcióit, mindenesetre az elmúlt években a forint árfolyamának gyengülése miatt is vastagon nyereséges volt, idén 50 milliárd forintot be is fizetett az államkasszába.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.