A magyar külügy átlagosan 19,8 millió forintért vásárolta a berendezéseket, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ 10,8 millióért.
A koronavírus-járvány miatt szükségessé vált lélegeztetőgép-beszerzésekről a hvg.hu és a hvg360 oldalán is többször, több cikkben beszámoltunk:
- megszereztük a listát, hogy kiktől vett, és kikkel szereltetett be a kormány lélegeztetőgépeket;
- a Wizz Air több mint hétmilliárd forintért szállította az egészségügyi eszközöket Magyarországra;
- kiderült az is, hogy udvari beszerzők szakíthattak nagyot a lélegeztetőgépes gigabiznisz 300 milliárdjából;
- végül azt is megírtuk, hogy: 16 ezer lélegeztetőgépet vesz a kormány, de 4 ezret is bajosan lehetne működtetni.
Ilyen előzmények után a G7 gazdasági lap most azt írja, hogy az állami kórházellátó közel feleannyiért vett közel 2500 lélegeztetőgépet, mint a külügy. Ugyanis egy lapnak küldött válaszból kiderült, az Emberi Erőforrások Minisztériuma alá tartozó Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) is vett gépeket, 2481 darabot. De amíg a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) átlagosan 19,8 millió forintért vásárolta a berendezéseket, az ÁEEK 10,8 millióért.
Az ÁEEK 26,7 milliárdot költött a beszerzésre, míg a külügy a június végéig megérkezett 11 994 gépre 237,7 milliárdot. De a tárca esetében ez szinte biztosan nem végösszeg, ugyanis – ahogy azt fent is írtuk – összesen 16 ezer lélegeztetőgépet rendeltek, amelyek értéke 300 milliárd forint.
A G7 szerint az ÁEEK beszerzései azt bizonyítják, hogy járványhelyzet idején is „lehetett a korábbihoz hasonló áron megvásárolni neves gyártók lélegeztetőgépeit, a hasonló beszerzésekben járatlan külügynek ez azonban nem sikerült”.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.