A kormánynál pesszimistább a hitelminősítő, de összességében pozitívan látja az ország helyzetét.
Idén 4,8 százalékkal eshet vissza a magyar gazdaság, jövőre pedig 4 százalékkal növekedhet – írja éves országértékelésében a Moody's, amely szerint a koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásai jórészt az idei év első felére koncentrálódnak. Ez a jóslat optimistább az Európai Bizottságénál, amely 7 százalékos recessziót jósol, viszont borúlátóbb a kormánynál, amely szerint csak 3 százalékkal csökken a GDP. (A hivatalosan a növekedésben hívő MNB-t most nem említjük.)
A hitelminősítő egyben megerősíti az ország Baa3 hitelbesorolását is, továbbra is stabil kilátás mellett. Ezt részben a kormány feszes, a hiányt az elvárt szint alatt tartó gazdaságpolitikájával, illetve azzal indokolja, hogy a magyar gazdaság kellően diverzifikált, és az európai ellátási láncba betagozódott.
Steffen Dyck, a Moody's alelnöke az értékeléshez fűzött kommentárban úgy ítélte, a külső sérülékenység fokozatos csökkentése is hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország a mostanihoz hasonló sokkhelyzeteket viszonylag jól viseli. Az persze már kockázatnak számít, hogy a 2019 végén 66,3 százalékos államadósság idén 73,6 százalékra ugorhat a hitelminősítő szerint, és az is, hogy az adósság viszonylag magas hányada rövid lejáratú papírban van, vagyis a visszafizetés komoly terhet jelenthet a következő évekre. Magyarországra ugyanakkor nyomás is nehezedik, hogy a gazdasági helyreállítás részeként fokozatosan csökkentse az adósságterhet, ezért a Moody's szerint elengedhetetlen strukturális reformok végrehajtása, hogy nőjön a gazdaság termelékenysége. Ezek elmaradása vagy a deficit elengedése negatívan hathat Magyarország piaci megítélése szempontjából – írták.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.