Németországi spárgaszedők sorsán keresztül világítja meg a Deutsche Welle, milyen gondokkal küzdenek most a kelet-európai vendégmunkások.
Drámaian csökkent a spárgafogyasztás Németországban, több gazdaság, amelyik ebből élt, került csődhelyzetbe. A vendégmunkások pedig ott maradtak pénz nélkül. A Deutsche Welle riportjából kiderül, hogy a vendégmunkások csapdába kerültek, mert sokszor annyi pénzük sincsen, hogy hazautazzanak.
Anca Romániából érkezett március elején. Három hónapos szerződést írt alá spárgaszedésre. A gazdaság csődbe ment, a vendégmunkásokat kirúgták. Kaptak valamennyi pénzt, de nem annyit mint amennyi a szerződésben állt. "Nekem még 1200 euro jár" - mondja Anca. Mások még rosszabbul jártak: volt, aki csak 150 eurót kapott, de akadt olyan is, akinek csak 5 eurót adott a csődbe ment gazda - egy hónapos munkabér címén.
A szerződés szerint a vendégmunkások szállást és ellátást is kaptak volna, de a német gazda becsapta őket. Rossz volt a koszt, de azért is többet vontak le a fizetésből, mint amennyi a szerződésben állt. Vásárolni nem tudtak, mert a szállásuk a nagy semmi közepén volt: közel a spárgaföldekhez, de távol a lakott területektől. A gazdaság ugyanis csődbement , de erről nem tájékoztatták a vendégmunkásokat.
A román miniszter segítséget ígért
A kétségbeesett vendégmunkások vészjelzéseket adtak le, melyekkel a sajtó is foglalkozott Romániában. Ennek eredményeképp szerdán Németországba látogatott Románia munkaügyi minisztere. Violeta Alexandru gyors segítséget ígért. Erre szükség is lesz, mert a csődbe ment gazdaság hamarosan kikapcsolja az áramot azokban a házakban, melyekben a vendégmunkások laknak. Románia konzulja segítséget ígért a vendégmunkásoknak ahhoz, hogy hazautazhassanak.
Nem elszigetelt esetről van szó - hangsúlyozza a német szakszervezeti vezető, akit a Deutsche Welle megkérdezett az esetről. Harald Schaum, aki a BAU szakszervezeti szövetség alelnöke elmondta, Németországban régóta probléma, hogy a vendégmunkásokat alacsony bérekért alkalmazzák olyan munkákra, amelyeket a hazaiak nem vállalnak. A munkaadóknak rengeteg módszere van, hogy a törvényes minimálbért se fizessék ki. Például a vendégmunkásokat darabbérben fizetik, illetve kötnek velük egy másik szerződést is, mely az ellátásukat szabályozza.
Mi van csőd esetén? A törvény ezt nem szabályozza egyértelműen Németországban. A szakszervezeti vezető szerint nem világos, az idénymunkásoknak jár -e valamiféle kompenzáció ilyen esetben? Így előfordulhat, hogy a vendégmunkások több hónapos munkáért nem kapnak egy vasat se.
A bonni General Anzeigernek a csődbe ment gazdaság csődgondnoka azt mondta: a vendégmunkások kaptak valamilyen "előleget". A teljes pénzre csak azután lesznek jogosultak, ha a szerződés határideje lejárt.
Anca mindennek ellenére jövőre is vissza akar jönni a spárgaszezonra: "négy gyerekem van, adósságaim vannak, kell a pénz" - nyilatkozta a román vendégmunkás, akinek a munkaadója csődbe ment Németországban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.