Százezrek sorsa dől el ezekben a hetekben, az elkövetkezendő egy-két évet pedig egy parlamenti kontroll nélkül működő válságkezelő szuperszervezet határozza majd meg.
Hiába üzente Orbán Viktor, hogy egy magyar sincs egyedül, sokak élete került kilátástalan helyzetbe, hiszen megtakarítás nélkül nem tudnak most élelmiszereket felhalmozni az elkövetkezendő időre, az időseknek pedig nem lenne szabad kijárniuk: „Nem marad más hátra, felakasztom magam” – mondta segítőjének egy nagymama, aki 25 éves, daganatos unokájával él együtt. Szakszervezetek szerint már több tízezer ember veszítette el az állását, és tartalékaik sincsenek, amivel átvészelhetnek az előttük álló időszakot. A gazdaság újraindítását szolgáló akciótervet április 6-án vagy 7-én mutatja be a kormány, addig teljes bizonytalanságban maradnak a hazai vállalkozók, akik nem tudják, milyen esetleges segítségre számítnak a kormánytól – és hogy elbocsássák-e a dolgozóikat, hogy áprilisban már ne kelljen bérköltséget fizetniük, miközben megrendeléseik nincsenek.
A HVG legfrissebb számában arról ír, annak ellenére, hogy közgazdászok sora a gazdaság életben tartása mellett érvel és a legtöbb ország azonnali és gyakorlatilag mindenkit megillető egységes támogatás mellett tette le a voksát, a magyar kormány a majdani gazdaság újraindításának tervén dolgozik. A kormánypropagandának hitt sok vállalkozás, így a beruházások, fejlesztések miatt a mostani helyzetben nem maradt pénzük. Princz Dániel is azzal érvel lapunknak, hogy a jövedelem nélkül maradók fogyasztásának kiesése révén sokkal többe fog kerülni a gazdaság újraindítása, mintha most megőriznék a munkahelyeket. A közlekedés és a turizmus már leállt, a gyártóüzemek leállásával pedig sok állás került veszélybe, és egyre több pedagógust kezdtek elbocsátani annak ürügyén, hogy nincs szükség a munkájukra a digitális oktatás miatt.
A kormány persze létfontosságúnak ítélt cégeket és rétegeket megsegített. Forráshiánnyal küzdenek az önkormányzatok is, a mozgásterük pedig teljesen leszűkült: a rászorulók megsegítését tőlük várnák. A centralizációhoz minden adott a kormány számára, ugyanis a Fidesz–KDNP kétharmados többséggel felhatalmazást adott a rendeleti kormányzásra.
Hogyan fognak össze hazai cégek és segítik a krízishelyzetben is helyt álló kórházi dolgozókat? Milyen helyzetben vannak a hajléktalanok és azok, akik napról napra élnek, és épp csak a felszín felett tudják tartani magukat? Milyen szempontok szerint és kiknek a bevonásával alakíthatja ki a kormány „minden idők valaha volt legnagyobb gazdaságélénkítő csomagját”? A HVG legújabb számában ezek mellett arról is olvashatnak, hogyan kezelték a régió országai a koronavírus-járvány miatt kialakult gazdasági helyzetet és a cégek kényszerleállását.
Bővebben a HVG lapban és a hvg360-on.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.