Az Amnesty International kampányához budapesti önkormányzatok és több magáncég is csatlakozott.
Több magyarországi munkaadó vállalta nőnap alkalmából, hogy 2021. március 8-ig nyilvánosságra hozza, milyen bérkülönbség vannak a náluk dolgozó nők és férfiak munkabére között – írta meg a 444.hu.
A közszféra foglalkoztatói közül egy éven belül meg lehet ezt tudni
- a Budapesti Közlekedési Központról,
- a Fővárosi Önkormányzatról,
- a II., a IV., a VI. és a XIV. kerületről.
A magánszéférából többek között a SPAR, a Netpincér és az IKEA tett ugyanilyen ígéretet, csatlakozva az Amnesty International Magyarország bérkiegyenlítést célzó „Egy Lépéssel Közelebb” kampányához.
A szervezet célja az, hogy a kampány nyomán minél több munkaadó vállalja: teljes átláthatóságot teremt a bérezési gyakorlatában a nemek közötti különbségeket illetően.
Mint közleményükben írták, ez fontos lépés lenne ahhoz, hogy az egyenlő díjazás elve jobban érvényesülhessen a munkahelyeken.
Az Európai Unió tagállamaiban a 2016-os mérések szerint átlagosan 16,2 százalékkal kerestek többet a férfiak, mint a nők. (Az adat a bruttó órabérre vonatkozik.) Magyarország valamivel jobban áll ennél, nálunk ugyanez a szám 14 százalék, ami főleg az alacsony átlagbéreknek köszönhető. Éves lebontásban már sokkal elkeserítőbb az adat:
Magyarországon a nők éves összkeresete 32 százalékkal alacsonyabb, mint a férfiaké, míg az Európai Unió átlaga 39,6 százalék.
A témáról ebben a cikkünkben írtunk részletesen:
Kereshetne egy magyar nő is annyit, mint egy férfi, csak a kormány nem segít
A módszer megvan, ráadásul Európában több helyen ki is próbálták, és működik is. Van egy tippünk arra is, hogy Magyarországon miért nem működik. A kulcsmondat: a kormány szülő nőket akar.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.