Lengyelországban kicsit másképp gondolják, de Brüsszelben is több időt szánnak az átállásra.
"Nem 2030-ban vagy 2050-ben, hanem most kell cselekedni, mert az emberiség létéről van szó" – hangsúlyozta az Európai Parlamentben Greta Thunberg, akinek a kedvéért felfüggesztették a látogatási tilalmat is. A koronavírus járvány miatt az EP nem fogad külső vendégeket, de a svéd lánnyal kivételt tettek. Ha ettől a gesztustól azt remélték, hogy Greta Thunberg lelkesen tapsol majd az Európai Unió hosszútávú környezetvédelmi programjának, akkor tévedtek – állapítja meg a brüsszeli Politico.
Nem engedjük meg, hogy feladják a jövőnket!
Ezt vágta az uniós parlament arcába Greta Thunberg, aki szerint egy "törvény, melyet nem követ senki, semmilyen eredményt sem hoz." A fiatal környezetvédő aktivista nem szép szavakat, hanem konkrét tetteket követel. Csakhogy ezzel érdekeket sért olyan államok, mint Lengyelország esetében, melyek hagyományosan a környezetet igencsak szennyező szénre alapozták az energiarendszerüket, és nem tudnak vagy nem is akarnak gyorsan áttérni a megújuló energiaforrásokra, vagy a környezetet kevésbé szennyező hagyományos energiára. Az uniós környezetvédelmi törvény – amelyre Thunberg látogatásának napján tett javaslatot az Európai Bizottság – nyilvánvalóan kompromisszum a különböző tagállamok érdekeinek figyelembevételével.
Az európai képviselők mindenesetre lelkesen megtapsolták a fiatal svéd lányt, aki már sok hasonló fórumon elmondta a maga sarkos véleményét egy új nemzedék képviseletében.
Ki fizet?
Az átállás a környezetet kímélő energiára méregdrága. Ezért is szabott az Európai Unió olyan távoli határidőt mint 2050. Az mélységesen megosztott: a környezetvédők keveslik az uniós klímatörvény vállalásait, a másik oldal viszont arra utal, hogy az EU tagállamok gazdaságai a jelen helyzetben nemigen tudnak több pénzt fordítani a környezetvédelemre anélkül, hogy ne kockáztatnák a gazdaság stabilitását.
Az Európai Parlament legnépesebb frakciójának, az Európai Néppártnak egyik képviselője úgy oldotta meg a problémát, hogy gratulált Greta Thunbergnek a performanszhoz, majd hozzátette: abban nem értünk egyet, hogy milyen ez az új törvény, mert szerintem ambiciózus és azt mutatja, hogy mi itt Európában többet teszünk mint másutt azért, hogy szembeszálljunk a szükségállapottal, melyet a klímaváltozás okoz."
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.