A guatemalai gyerekmunkát a Channel 4 dokumentumfilmje leplezte le. A cégeknek van miért magyarázkodniuk.
A guatemalai kávéföldeken, ahonnan a Starbucks és a Nespresso is beszerzi a kávéját, 13 év alatti gyerekek dolgoztak, sőt voltak köztük nyolcévesek is – derül ki a Channel 4 egyik dokumentumfilmjéből.
A gyerekek heti negyven órát dolgoztak embert próbáló körülmények között, a napidíjuk pedig alig volt több volt, mint egy pohár latte. Az itt szüretelt kávéból vásárolt a Starbucks mellett a Nestlé tulajdonában lévő Nespresso is.
A Nespresso reklámarca, George Clooney üdvözölte a vizsgálatot, egyúttal szomorúságát fejezte ki a nyomozás eredménye miatt.
A filmkészítők szerint a gyerekeket a leszüretelt kávébab mennyisége alapján fizették ki. Jellemzően kevesebb, mint öt fontot (kétezer forintot) kaptak a napi nyolc órányi munkájukért.
A stáb hét, a Nespressóhoz és öt, a Starbuckhoz köthető farmot keresett fel, mindenhol dolgoztak gyerekek. Egy emberi jogi ügyvéd szerint mindkét cég megsértette a nemzetközi munkajogi szabályokat.
A Channel 4 filmjére cikkünk megjelenését követően a Nespresso is reagált PR-ügynöksége révén. Azt írják, hogy a csatornától értesültek ők is a gyerekmunkáról. Mivel a médium nem adta meg pontosan, hogy melyik farmról van szó, ezért leállították a kávébeszerzést a régió összes ültetvényéről, és csak akkor indítják újra, ha meggyőződtek róla, hogy ott nem alkalmaznak gyerekmunkát. A továbbiakban pedig a farmok előre be nem jelentett ellenőrzését is megkettőzött létszámmal folytatják - ígéri a vállalat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.