Nagy a kockázata annak, hogy a Kenyával szomszédos országokat is letarolják a sáskák.
A jelenleg Kelet-Afrikában pusztító egyiptomi vándorsáskahadak Uganda, Dél-Szudán és Etiópia felé haladhatnak tovább - mondta el egy illetékes pénteken a kenyai Nairobiban.
Stephen Njoka, az egyiptomi vándorsáskák megfékezésére szakosodott kenyai szervezet (DLCO) igazgatója beszámolt róla, hogy a rovarok, amelyek 2019 decemberében Kenya északi részén kezdték meg pusztításukat, megindultak az ország délnyugati része felé.
A szakértő rámutatott: a megelőző intézkedések hiánya, valamint a vándorsáskák nagy mobilitása és reproduktív potenciálja miatt magas a kockázata annak, hogy az említett, Kenyával szomszédos országokat is letarolják a sáskák. Njoka elmondta: meg akarják akadályozni a rovarok továbbvonulását, de kérdéses, hogy sikerrel járnak-e.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/8fa109f6-c2fe-4929-9861-dcd10a3433b3.jpg)
Az igazgató aláhúzta: az általa irányított szervezet a rovarirtós permetezésen kívül oktatást is biztosít helyi tisztségviselőknek.
Bukar Tijani, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) regionális képviselője az emberek megélhetését és az élelmiszerbiztonságot érintő fenyegetésnek nevezte a sáskajárást. Tijani szerint mindent megtesznek, hogy elkerüljék az élelmiszerválság fokozódását.
A vándorsáskák eddig több tízezer hektárnyi növényzetet legeltek le Szomáliában és Kenyában. A FAO január 13-i jelentése szerint a mostani az elmúlt 25 év legsúlyosabb sáskainváziója az Afrika szarvának is nevezett régióban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)