A SARS-hoz hasonló pániktól tartanak a holdújév előtt.
Az Egyesült Államokba is megérkezett a rettegett koronavírus, amely már legalább kilenc emberéletet követelt Kínában. Vuhan városából indult – az ország kellős közepéből - és rohamtempóban terjed. A Jangce folyó melletti 8 milliós nagyváros járványügyi szempontból szinte kezelhetetlen problémát jelent a méretei és centrális helyzete miatt. A kínai hatóságok csak lassan ismerték be, hogy emberről emberre is terjed a gyilkos vírus. A halálos áldozatok száma állítólag kilenc, de egyáltalán nem kizárt, hogy a valós számokat eltitkolják, nehogy pánikot keltsenek a lakosság körében.
Az egészségügyi szakértők attól tartanak, hogy az éves legnagyobb népvándorlás következtében felgyorsulhat a vírus terjedése. A WHO szerdán vészhelyzeti tanácskozást tart.
A Goldman Sachs szakértői közben arra emlékeztetnek, hogy a SARS-vírus csaknem húsz éve komoly visszaesést okozott a tőzsdéken szinte az egész világon. A tőzsdei szakértők most is korlátozásoktól tartanak, pedig a pénteken kezdődő holdújév általában óriási fellendülést hoz, hiszen emberek százmilliói indulnak útnak Kínában és a határokon túl is.
0,5-2%-ot vett ki a SARS-vírus annak idején a GDP-ből, nyilatkozta a CNBC-nek Paul Tudor Jones nagybefektető, aki sok más társával együtt Davosban van a Világgazdasági Fórumon. A SARS elterjedése idején óriási eladási hullám söpört végig a tőzsdéken, most valami hasonlóra számítok – mondta a nagybefektető.
"Egyelőre nem módosítjuk az éves előrejelzést, de az biztos, hogy a koronavírus komoly kockázati tényező. Ha elterjed, akkor Kínán kívül elsősorban azokat az országokat befolyásolhatja, amelyek profitálnak a kínaiak turizmusából" – nyilatkozta a Capital Economics szakértője a CNBC-nek, megemlítve Vietnamot és Thaiföldet.
Szigorú intézkedések Kínában
A China Daily hosszas összeállításban számol be a koronavírusról – nem titkolva azt sem, hogy annak lehetnek mutáció is. A repülőtereken és a pályaudvarokon mindenesetre megpróbálják kiszűrni a fertőzött betegeket. A külföldi megfigyelők egyetértenek abban, hogy Peking sokkal jobban kezeli ezt a vírusproblémát, mint a SARS-válságot, amikor sokáig igyekeztek eltitkolni a fertőzés súlyosságát a világ elől. Saját kárukon megtanulták, hogy az elhallgatás pánikot okozhat.
Pekingben a kormány rendkívüli ülést tartott, és ezen Li Kocsiang miniszterelnök szükségintézkedéseket jelentett be. Például azt, hogy a kórházakban rendkívüli mértékben megszigorítják a látogatásokat, mert Vuhanban sok orvos és nővér is fertőzést kapott. Ezenkívül A kategóriába sorolták be a koronavírust, amely a legveszélyesebb fokozat. Ide csak a bubópestis és a kolera tartozik Kínában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.