A Forradalmi Gárdának csak használnak az amerikai szankciók és Szulejmáni meggyilkolása – gazdaságilag is.
Kászim Szulejmáni tábornokkal mint terroristavezérrel végeztek az amerikaiak, de az iráni Forradalmi Gárda külföldi erőinek parancsnoka kulcsfigura volt a hatalmi gépezetben. Iránt ugyanis egyre inkább a Forradalmi Gárda irányítja azt követően, hogy Donald Trump felrúgta az atomalkut. A Forradalmi Gárda pedig nemcsak a fegyveres erőket irányítja, de a gazdaságot is.
"A bankok elvben privát részvénytársaságok, de egyáltalán nem ritka, hogy a részvényesek nevében az igazgatótanácsban ott ül három tábornok" – nyilatkozta a német–iráni kereskedelmi kamara elnöke a Deutsche Wellének. Rámutat arra is, hogy az iszlamista rendszerben nemigen lehet tudni, hogy mi állami és mi privát, de az biztos, hogy dúsgazdag tábornokok és vallási vezetők vannak döntési pozícióban. A bankok jó részét olyan befektetési társaságok birtokolják, melyek állami vállalkozások. A bankok azután olyan cégeket finanszíroznak, melyekről szintén nem lehet tudni, mennyire magán- vagy állami cégek, a döntéshozók mindenesetre a Forradalmi Gárda tábornokai.
Behzad Nabavi, az iráni parlament egykori alelnöke megírta, hogy a Forradalmi Gárda milyen módon uralja Irán egész gazdaságát: melyik az a négy nagy, amely uralja a gazdaság 60%-át. A reformista politikust beperelte a gárda, mely esküszik arra, hogy csak a gazdaság 2%-át birtokolja a négy nagy. Kik ők?
- A Próféta pecsétje – a szép nevű cég mögött Irán legnagyobb építőipari vállalkozása rejtőzik. Egyáltalán nem meglepő módon övék az állami megrendelések jó része.
- Khomeini ajatollah végakaratának végrehajtói – ez egy pénzügyi konglomerátum, mely ellenőrzi az Irán számára fontos olajipart és a politikai hatalom számára elengedhetetlen telekommunikációs rendszert.
- Az Elnyomottak alapítványa – ezt Khomeini ajatollah utasítására hozták létre az iszlamista forradalmat követően. Ebbe az alapba kerültek a külföldiek és a régi rendszer vezető gárdájának elkobzott javai. Ők foglalkoznak a szociális problémákkal, melyek egyre jobban fojtogatják Iránban már a középosztályt is.
- Végül a Reza imám szentélye nevű pénzügyi társaság, mely több mint 50 vállalkozást birtokol a legkülönfélébb ágazatokban Iránban.
A bevallhatatlan ötödik, amelyik a legtöbb pénzt hozza
Az amerikai és izraeli hírszerzés szerint a Forradalmi Gárda az egyik legnagyobb kábítószercsempész a Közel-Keleten. Iránban külön kikötőket üzemeltet erre a célra. Mohamed próféta persze tiltotta a drogfogyasztást, de ez a Közel-Keleten is nagyon nagy üzlet: dollármilliárdok vannak benne, és Iránban óriási a dollárhiány, mert az amerikai szankciók fojtogatják a gazdaságot. A Forradalmi Gárdát pedig nem ellenőrzi senki, hiszen ők a letéteményesei az iszlamista forradalomnak.
Mindez a korrupció melegágya – hangsúlyozza Michael Tockuss, a német–iráni kereskedelmi kamara ügyvezető igazgatója. Nincs ezzel egyedül: Iránban a mérsékelt reformista erők is rendszeresen szóvá teszik a Forradalmi Gárda korrupciós ügyeit. Maga Hasszán Rohani elnök, aki szemben áll a Forradalmi Gárdával, követeli, hogy az ügyészség és a bíróságok kezdjék meg végre "a cápák ügyeinek vizsgálatát". De Rohani defenzívába szorult, amióta Trump felrúgta az atomalkut. Amíg nem voltak szankciók Iránnal szemben, a Forradalmi Gárda a gazdasági életben is visszaszorult, hiszen Teherán kénytelen volt teret engedni külföldi cégeknek addig jól védett piacán. Számukra Trump döntése azt jelentette: visszatértek a régi szép idők, vagyis minden fontos állami megrendelést újra ők kapnak. Ha pedig Rohani elnök mérsékelt hívei ugrálnak és tiltakoznak, akkor puccsal fenyegetik meg őket.
Mindeközben romlik az életszínvonal, a kormány a benzinárak emelésére kényszerült. A tüntetések megmutatták: a nemzeti együttműködés e sajátos rendszere egyre kevésbé népszerű, mert csak az elit gazdagodik, miközben a döntő többség egyre rosszabbul él.
Erről akarta elterelni a figyelmet Szulejmáni tábornok külföldi katonai sikereivel. A Forradalmi Gárda az oroszokkal együtt sikeresen megvédte Asszad elnököt Szíriában. Jemenben a húszi lázadók arattak sikereket az ősi ellenség, Szaúd-Arábia szövetségesei ellen. Irak nagy részét sikerült Irán vazallusává tenni. Az iráni Forradalmi Gárda betelepült az országba. Egyáltalán nem véletlen, hogy Kaszim Szulejmáni tábornokot ott érte a halál. A síita többségű országban a Forradalmi Gárda generálisa otthon érezte magát.
Szulejmáni a halálával is a Forradalmi Gárdát segítette hiszen presztízse óriási mértékben megnőtt Iránban. "Ne higgyük azt, hogy ez a rendszer könnyen megbukhat. Semmiképp se becsüljük alá az iráni nép tűrőképességét" – figyelmeztet a német–iráni kereskedelmi kamara ügyvezető igazgatója, aki a Deutsche Wellénék nyilatkozott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.