A nyugdíjas szervezetek szerint a mostani nyugdíjszámítási rendszer sem jó.
Aláírásgyűjtést kezd januártól a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa – tudósított az RTL Híradó. A legnagyobb nyugdíjas szervezeteket összefogó testület célja, hogy a kormány már januártól magasabb nyugdíjat adjon, és kedvezőbb nyugdíjszámítási rendszert akarnak elérni.
A kormány a követelésekre érdemben nem válaszolt, szerintük a gazdasági növekedés eredményeiből a nyugdíjasok a nyugdíjprémiumon keresztül részesülnek.
A nyugdíjemelés minden évben annyi, amekkora infláció a kormány szerint lesz. Ha nem passzol a két adat, akkor novemberben kiegészítik a nyugdíjakat, hogy annyival nőjön, amekkora a január-augusztusi infláció volt, és ehhez jön még 3,5 százalékosnál nagyobb GDP-növekedés esetén a nyugdíjprémium. Csakhogy a nyugdíjas infláció (azaz a mutató, amelyet az idősek fogyasztása szerint súlyoznak át, például nagyobb súllyal veszik figyelembe a gyógyszereket, alig számítanak viszont az iskolaszerek) gyakran magasabb az inflációnál. Az mfor.hu úgy számolt, hogy idén az első tizenegy hónapban a nyugdíjas infláció 3,6 százalékos volt, míg az infláció csak 3,4.
* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?
A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.