Jövőre 9 százalékos emelkedés várható, de 2021-ben megtorpanhat a piac.
Évek óta egyre több magánrepülőt adnak el, írja a Bloomberg. A lap szerint 2019 végére 690 darabot értékesíthetnek, ami kilenc százalékkal több, mint amennyi 2018-ban talált gazdára. A Honeywell becslései szerint 2020-ban ennél is többet, 740 magánrepülőt adhatnak el.
A Bloomberg azt írja, egyre nagyobb igény az új gépekre, amelyek nagyobb hatótávolságúak, hatékonyabban használják fel az üzemanyagot, csendesebb és jobb a felszereltségük, ezért sok tulajdonos próbálja lecserélni a régi gépét. A lap szerint három gyártó, a General Dynamic Gulfstream üzletága, a Bombardier és a Textron Cessna is hasonló tendenciákról számolt be.
A vállalatok próbálják kiszolgálni az igényeket, a Bombardier új, Global 7500-as modelljét decemberben szállítják le a tulajdonosoknak, de az új hajtóművel, illetve pilótafülke-technikával megtámogatott Global 5500 és 6500 repülőgépeket is hamarosan elérhetővé teszik, és a Gulfstream is egy új modellt dob a piacra.
A Bloomberg azt írja, nem tudni, meddig tart a növekedés, mivel az amerikai-kínai kereskedelmi háború, a Brexit és a gazdaság globális lassulása mind visszavethetik a keresletet. A Honeyflow például – a legnagyobb magánflották üzemeltetőinek megkérdezése után – 2021-ben már az eladások enyhe csökkenésével számol.
Bár jelenleg növekedés tapasztalható, az értékesített magánrepülők száma jóval elmarad a 2008-2009-es gazdasági válság előtti eladásoktól, akkor 1300 gépet szállítottak le egy évben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.