Néhány kivételezett banki ügyfél hatalmas nyereséget tud csinálni a MÁP Plusszal, miközben a tömegek készpénze alig mozdul. Az ingatlanárak vágtáját így is fékezi a kötvény.
A recept egyszerű: légy privátbanki ügyfél, vegyél Magyar Állampapír Pluszt, tedd le a bankodnál egy értékpapír-fedezetű, úgynevezett lombardhitelért cserébe, majd az így kapott pénzből vegyél megint MÁP Pluszt. Stabil, kockázatmentes hozam öt évre – de csak a kivételezetteknek. Ők ugyanis akár 2–2,5 százalékos – olykor 2 százalék alatti – thm (teljes hiteldíjmutató) mellett is kapnak állampapír-fedezetre lombardhitelt, a letett értékpapírok 80-90 százaléka erejéig.
Azaz, ha valaki tízmilliónyi (az ötéves futamidő esetén 4,95 százalékos éves hozamot adó) állampapírral bír, akkor maximum 9 millió forint kedvezményes hitelt kaphat. Ha a pénzből újra állampapírt vesz, összesen 19 millió forintnyi MÁP Plusz kamatozik a számláján, fél évtized alatt több mint 5 millió forintot hozva. Ennek a nagyobbik része meg is marad neki, attól függően persze, hogy milyen a lombardhitel lejárata és törlesztésének ütemezése. Annyiban azért rizikós a megoldás, hogy a lombardhitelek változó kamatozásúak; ha menet közben netán markáns kamatemelkedés történne, a kitűnően kigondolt megoldás összeomlik.
A konstrukció csak egy szűk körnek szól.
A bankok honlapjairól nem sok információ derül ki már magáról a lombardhitelről sem, az azonban látható, hogy a „mezei” ügyfeleknek 5–9 százalékos thm mellett adják. Ha nem állampapírról van szó, a fedezet-hitel arány sem annyira kedvező, 60-70 százalék, „vagy még alacsonyabb”, ha részvényeket is bevonnak az ügyletbe.
Részletek az e heti HVG Gazdaság rovatában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.