Gazdaság Lengyel Miklós 2019. augusztus. 27. 16:35

Két legyet ütne egy csapásra Trump a jövő évi G7-csúccsal

Az amerikai elnök visszavenné az oroszokat a G7-be, de nem mindenki lelkesedik. Egy másik ötlete sem aratott osztatlan tetszést.

Az Egyesült Államokban rendezik meg jövőre a nyugati nagyhatalmak csúcstalálkozóját. Donald Trump a mostani találkozón, Biarritzban közölte: meg akarja hívni Putyint is.

Oroszország egészen 2013-ig volt tagja az elitklubnak, a Krím lerohanása után azonban G7 lett a valamikori G8-ból. Az amerikai elnök nem először vetette fel, hogy vissza kellene hívni Moszkvát, ám, mint az orosz elnök szóvivője is megjegyezte most:

Egy állam meghívása nem elég.

Dmitrij Peskov arra célzott, hogy a csúcstalálkozó többi résztvevője egyáltalán nem lelkesedik Trump ötletéért. De mivel indokolta meg Biarritzban az USA elnöke, hogy Vlagyimir Putyinnak vissza kell térnie a nagyok asztalához?

"Legkevesebb négy vagy öt olyan téma volt a csúcstalálkozón, amelyen jó lett volna, ha az orosz elnök is a teremben van" - hangsúlyozta Donald Trump. A témák: Ukrajna, Irán, Szíria, európai katonai egyensúly stb.

Csakhogy Putyint épp azért tették ki 2014-ben, mert Oroszország annektálta a Krím félszigetet. Szíriában az oroszok Iránnal együtt Asszad szíriai elnököt támogatják, akit a Nyugat szeretett volna megbuktatni. Az USA pedig felmondta a szerződést a közepes hatótávolságú rakétákról Európában, azt a megállapodást, amelynek aláírása a hidegháború véget jelentette. Vagyis van néhány tisztázatlan probléma, de Trump nem ezt hangsúlyozta, hanem azt, hogy "Putyin büszke ember, egyáltalán nem biztos, hogy elfogadja a meghívást". Putyin szóvivője valóban arra utalt Trump kijelentése után, hogy "Oroszország számára a G 7 részvétel önmagában nem cél."

Persze büszkeség ide vagy oda, Putyin megítélésének igencsak jót tenne, ha újra a nagyok asztalánál üldögélhetne. A külföldi befektetők számára ez a szalonképességet jelentené, az orosz közvéleménynek pedig azt, hogy immár a keleti szövetség helyett a Nyugat asztalánál foglalhatunk helyet. Oroszországban ugyanis a kínai szövetség távolról sem olyan népszerű, mint a partneri viszony a Nyugattal és főként az Egyesült Államokkal, mellyel a Szovjetunió együtt nyerte meg a világháborút.

Macron szerint stratégiai hiba lenne Putyin meghívása - előfeltételek nélkül

A G7-csúcs előtt Emmanuel Macron elnök vendégül látta minden oroszok urát Breganconban, a francia állami nyaralóhelyen. Akkor a francia államfő európai államnak nevezte Oroszországot, és utalt arra, hogy Turgenyev és Sztravinszkij is mennyire szerette a Földközi-tengert, melynek partján ülnek. Megpendítette: Oroszországnak előbb vagy utóbb vissza kellene térnie a G7-csúcsra, amely így újra G8 lenne. Erre a nyilatkozatra csapott le Donald Trump, de Emmanuel Macron sietett tisztázni álláspontját, amelyet az Európai Unió is elfogadott:

Az Európai Unió ellenzi Putyin meghívását mindaddig amíg Moszkva nem tesz engedményeket Ukrajna ügyében

A megoldás érdekében Macron csúcstalálkozót szervez Ukrajnáról. Ezen négyen vennének részt: Angela Merkel és Emmanuel Macron az Európai Unió képviseletében, valamint Volodimir Zelenszkij Ukrajna és Vlagyimir Putyin Oroszország nevében. Macron szerint ennek a találkozónak az eredményétől függene Oroszország részvétele a csúcstalálkozón Miamiben 2020-ban.

Vajon Trump nem a választási kampány miatt forszírozza Putyin meghívását? Ezt a kínos kérdést szegezték az USA elnökének, aki azt válaszolta, hogy "sohasem személyes politikai ambíciók alapján dönt ilyen kérdésekben". Hillary Clinton az előző választások elvesztése után azt állította: az orosz titkosszolgálat segítségének nagy szerepe volt abban, hogy Donald Trump győzött 2016-ban. Hosszan tartó vizsgálat kezdődött, de eddig nem sikerült igazolni a demokrata jelölt állítását. A gyanú mindenesetre ott lebeg Trump feje felett, de ő szemmel láthatóan saját elnökválasztási menetrendjét követi. Így vidáman közölte Biarritzban:

Saját szállodakomplexumában akarja megrendezni a következő csúcstalálkozót

Összesen 643 szoba van a Trump National Doral Miami Golf Clubban. "Mi bungalónak nevezünk egy-egy hotelt, melyben 50-70 szoba van. Ebben nyugodtan megszállhatnak a vendégek, akikkel azután a konferenciatermekben tárgyalhatunk" - fejtegette Trump a G7 záró sajtótájékoztatón.

Sokakban visszatetszést keltett az ötlet, hogy Miamiben olyan nyaralóhelyen legyen a következő G7-csúcs, amely Trump tulajdona. Ez etikai problémákat vet fel - írja a New York Times. A Washington Post pedig arra utal: a Trump National Doral Miami Golf Resort veszteséges, 2017-ben, vagyis az ingatlanmágnás elnöki kinevezés után 67 százalékkal csökkent a bevétele. Vagyis Trump két legyet akar lecsapni a következő csúcstalálkozóval: Putyin meghívásával elviszi a show-t az elnökválasztás évében, miközben cége szép pénzt zsebel be a nyakig eladósodott amerikai államtól.

zöldhasú
Hirdetés