Nem volt eseménytelen a G7-ek utolsó ülésnapja sem, amely után akár mindkét vezető úgy nyilatkozhat, hogy sikert ért el.
Angela Merkel szerint Európának szüksége van egy kereskedelmi megállapodásra az USA-val – mondta a német kancellár Biarritzban, a G7-csúcstalálkozó zárónapján, amikor kiderült, hogy Donald Trump amerikai elnök sikeresen osztotta meg a vele szemben fellépő francia–német csapatot. Emmanuel Macron francia vezető ugyanis szeretné a megállapodást hozzákötni egy új klímaegyezményhez, melyről Trump hallani sem akar. Ehelyett a csúcstalálkozó megszavazott egy 20 millió dolláros segélyt a lángoló Amazóniának.
Trump egy másik ponton is legyőzte a vendéglátó Macront: Franciaország megvédte ugyan vörösborát, de feladta a GAFA-t, azaz az amerikai nagyvállalatokat célzó adót.
A csúcstalálkozóval egy időben tárgyalt Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter a GAFA adóról Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszterrel. A franciák 3 százalékos adóval sújtották a Google, Amazon, Facebook és Apple csapatot arra hivatkozva, hogy ezek az óriások adóparadicsomokban adóznak, miközben a profitjuk nagy részét az olyan nagy piacokon szerzik, mint Franciaország.
Macron nagy diadallal számolt be arról, hogy az amerikaiak elfogadták ezt az alapelvet annak ellenére, hogy Trump brutálisan megfenyegette Franciaországot: büntetővámot vet ki az Egyesült Államokba exportált francia borokra. A francia boros gazdák erre egyből a szívükhöz kaptak, hiszen a legnagyobb külföldi piacukról van szó, majd csodálatos borösszeállítást küldtek Biarritzba Trumpnak.
Csakhogy ő lepasszolta a GAFA-adó és a francia borok ügyét a pénzügyminiszternek, aki a kiszivárogtatott értesülések szerint olyan megállapodást kötött, mely szerint a francia borok csak akkor menekülhetnek meg Trump büntetővámjaitól, ha a GAFA adót visszavonják. Helyette olyan általános adót vetnek ki, mely nemcsak a négy nagy amerikai cégre vonatkozik, hanem minden multira, amely Franciaországban működik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.