Gazdaság MTI 2019. augusztus. 25. 07:39

Könnygázt vetettek be a G7 elleni tüntetésen Bayonne-ban

Több ezren tiltakoztak békésen a francia-spanyol határ francia oldalán, Hendaye-ban és a spanyol oldalon fekvő Irunban a G7-es országcsoport szombat este Biarritzban megkezdődött csúcsértekezlete ellen. A szomszédos Bayonne-ban a rendőrök könnygázt és vízágyút vetettek be több száz tüntetővel szemben, aki egy be nem jelentett megmozduláson vonult fel a városközpontban.

A világ hét legfejlettebb országának (Németország, Egyesült Államok, Japán, Olaszország, Kanada, Nagy-Britannia és Franciaország) vezetői hétfőig tanácskoznak. A helyszíntől mintegy nyolc kilométerre található Bayonne-ban a többségében fiatalokból álló felvonulók antikapitalista és a rendőrökkel szemben ellenséges szlogeneket skandálva próbáltak áthatolni a városközpontban felállított biztonsági kordonokon. A rendőrök a tömeget a sétálóutcába terelték, majd a több száz ember ismét egy kordonnak rontott egy hídon. Több mint egy órán át tartó patthelyzet után a rendőrség könnygázzal és vízágyúval oszlatta szét a demonstrálókat.

A dél-franciaországi Pyrénées-Atlantiques megye prefektusa már péntek este megerősítette a rendőri biztosítást az 50 ezer lakosú Bayonne-ban az előre tervezetthez képest, miután napok óta terjedt a hír arról, hogy antikapitalista tüntetők be nem jelentett megmozdulást szerveznek a G7-ek találkozója ellen. Szombaton a baszkföldi város egy halott településre emlékeztetett, az üzletek kirakatait bedeszkázták, a helyi rendőrök német kollegáik segítségével igazoltatták és megmotozták a központba érkezőket.

Mustafa Yalcin / AFP

A bayonne-i nem engedélyezett felvonulással párhuzamosan békés megmozdulást is szerveztek egy, a francia-spanyol határ mentén kijelölt négy kilométeres útvonalon, ahol viszont nem igazolódtak be a félelmei hatóságoknak, amelyek a francia tüntetéseken rendszeresen a tömegbe keveredő anarchisták rendbontásaitól tartottak az ellencsúcsként meghirdetett rendezvényen. A családias hangulatú, békés felvonuláson, amelyen a szervezők szerint 15 ezren, a rendőrök szerint 9 ezren vettek részt, együtt meneteltek antikapitalisták, környezetvédők, globalizációbírálók, valamint velük sétált néhány tucat, a francia kormány politikája ellen tiltakozó sárgamellényes és baszkföldi szuverenista. A karneváli hangulatú felvonulást egy saját, hatékony 250 fős szolgálat biztosította. A tömeg úgy haladt át a Franciaországot és Spanyolországot összekötő Bidassoa-hídon, hogy gyakorlatilag egyetlen egyenruhás rendőrbe sem ütközött, miközben a francia kormány 13 ezer rendőrt és csendőrt mozgósított a G7-csúcstalálkozónak helyszínt adó baszkföldi Biarritz és környékének védelmére.

Vasárnapra több G7-ellenes szervezet újabb megmozdulást hirdet Bayonne-ba, és a Biarritz körüli városokban további hét békés rendezvényt tartanak, amelyekkel a tiltakozók jelképesen körül kívánják zárni a fejlett országok vezetőinek tanácskozását.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.