Ahogy arról eredetileg is szó volt, a kormány a Magyar Turisztikai Ügynökség vagyonkezelésébe adta a Bálnát, mint turisztikai jelentőségű ingatlant. Ehhez 1. számú melléklettel egészítettek ki egy régebbi rendeletet. Azonban annak a rendeletnek már van 1. számú melléklete, aminek semmi köze a turisztikai jelentőségű ingatlanokhoz.
A kormány egy rendeletmódosítással a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vagyonkezelésébe adja a nemrég a fővárosi önkormányzattól megvásárolt Bálna épületét – derül ki a Magyar Közlönyben megjelent jogszabályból. Legalábbis ez a szándék (már akkor ez volt, amikor Lázár János 2017-ben bejelentette a Bálna megvásárlását), azonban úgy tűnik, a sok törvény- és rendeletmódosítás közepette nem sikerült mindent jól összerakni.
A kormány egy június 9-én megjelent rendelettel (169/2019.) módosította a 237/2018. rendeletet azzal, hogy a kiemelt turisztikai jelentőségű állami ingatlanokat valamint azok vagyonkezelőjét a 237/2018. 1. melléklete határozza meg.
Azonban a 237/2018. 1. mellékletének semmi köze a turisztikai jelentőségű ingatlanokhoz, azt szabja meg, hogy a szálláshely-szolgáltatóknak mely adatokat kell megadniuk a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban történő regisztráció során.
Igaz, a mostani, 169/2019. rendelet nem csak ennyiben módosítja a 237/2018.-t: kiegészíti egy 1. számú melléklettel, ami az „Egyéb kiemelt turisztikai jelentőségű állami ingatlanok, vagyonelemek” felsorolását tartalmazza – a listán (egyelőre) csak egyetlen tétel található, a Bálna.
Szóval a módosítás után a 237/2018.-nak két darab 1. számú melléklete van, az egyik a turisztikai adatközpontnak való adatszolgáltatásról szól, a másik a kiemelt turisztikai ingatlanokról. A rendelet szövege több ponton hivatkozik saját 1. számú mellékletére, de ilyenformán kérdéses, mégis melyikre. Kérdeztük a turisztikai ügyekért és az MTÜ-ért felelős Miniszterelnöki Kabinetirodát, hogyan kell érteni ezt az egészet, ha válaszolnak, közzétesszük.
11,2 milliárdba került
Lázár János (akkor még) Miniszterelnökséget vezető miniszter 2017 végén jelentette be, hogy az állam megveszi a Bálnát a Magyar Turisztikai Ügynökségnek. Közben folyamatban volt az épület értékesítésére kiírt pályázat, de azon senki sem adott be ajánlatot. A Magyar Nemzeti Bank érdeklődött az ingatlan után, de az állami vásárlás tervére hivatkozva ajánlatot ők sem adtak be. Az önkormányzat 11 milliárdért hirdette a Bálnát, szóval a tervezett összeget sikerült kialkudni az állammal.
A fővárosi közgyűlés 2019. márciusi ülésén hagyta jóvá, hogy az önkormányzat 11,2 milliárd forint plusz 3 milliárd forint áfa áron eladja a Bálna épületét a magyar államnak. A szerződés értelmében az adásvétellel párhuzamosan az épületben megszűnik a Budapesti Történeti Múzeum, a BFTK Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ, illetve a Csarnok és Piac Igazgatóság használati megállapodása, legkésőbb június 30-ig. Ez első olvasatban azt jelenti, hogy a piacnak, az Új Budapest Galériának és a BFTK turistainformációs irodájának mennie kell az épületből.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.