Feloldja Trump a Huawei elleni szankciókat, vagy mégsem?
"Ártatlan vagyok, nem sok közöm volt az 5G-technológiához" – nyilatkozta a börtönből a Huawei egykori embere, akit Lengyelországban kémkedéssel gyanúsítanak. Január óta ül egy lengyel barátjával együtt, aki korábban a lengyel titkosszolgálat főnökének az informatikai tanácsadója volt. "A kémkedési dosszié nem üres, a tények egyértelműek ezzel kapcsolatban" –- mondta a Reuters munkatársának Andrzej Duda köztársasági elnök. A két vádlott még sokáig üldögélhet előzetesben, amíg a bíróság előtt kiderülhet: valóban Kínának kémkedtek-e, vagy "mindez csak ürügy arra, hogy a Huaweit kiszorítsák Lengyelországból" – mint állítja a 37 éves Vang Vejcsing, akit a Huawei egyből elbocsátott.
Mike Pence amerikai alelnök nem sokkal az után látogatott Lengyelországba, hogy a kínai–lengyel párost kémkedés miatt letartóztatták. Megdicsérte a lengyel kormányzatot a határozott fellépésért, amellyel igazolták azt, amit Washington állít: a Huawei nemzetbiztonsági kockázatot jelent, mivel a világ legnagyobb telekommunikációs hálózatokat előállító cége szoros kapcsolatban áll a pekingi hadügyminisztériummal, vagyis a hírszerzéssel. Májusban azután Trump elnök feketelistára tette a Huaweit, előtte azért Mike Pompeo külügyminisztert elküldte Európába, hogy beszélje le a NATO-szövetségeseket a Huaweijel való együttműködésről.
Ezek a szövetségesek azonban, köztük Magyarország, Lengyelországtól eltérően nemigen hisznek a washingtoni állításoknak. Nem kívánják kizárni a Huaweit a 5G-rendszerek pályázataiból, pláne, mivel Peking jelezte: ezt ellenséges gesztusnak tekintené. A Huawei ugyanis a technológiai sikerek szimbóluma Kínában. "A világ nem lehet meg a mi ötödik generációs chipjeink nélkül" – jelentette ki büszkén az alapító atya, Zsen Zseng-fej.
A Huawei sencseni központjában találkozott a kémkedéssel gyanúsított páros
2013-ban látogatott el egy lengyel kormányküldöttség Sencsenbe, ahol őket a lengyelül kiválóan beszélő Vang Vejcsing fogadta. Ő korábban több mint négy éven át hazája konzulátusán dolgozott Gdanskban, Lengyelország legfontosabb kikötőjében. "Megértem, hogy a lengyelek miért tartanak kémnek" – nyilatkozta a börtönből a kétségbeesett kínai, aki elmondta: Lengyelországban élő családja rendszeres támogatást kap a Huaweitől és a varsói nagykövetségtől.
A lengyel kémelhárítás számára a legnagyobb gondot nem is a Huawei egykori alkalmazottja okozza, hanem a lengyel barát. Piotr Durbajlo informatikai tanácsadóként sokáig a kémelhárítás (ISA) főnökének tanácsadójaként dolgozott, a legutóbbi időkben pedig a nemzetvédelmi egyetemen oktatott kiberbiztonságot, így sok érzékeny információhoz hozzáférhetett.
De mi lesz a Huaweijel?
Brüsszel rábízta az uniós tagállamokra, hogy döntsenek a Huawei ötödik generációs rendszeréről, még Varsóban sem döntöttek erről. Eközben Trump kétértelmű ígéretet tett Oszakában Hszi Csinping elnöknek: enyhítik a szankciót a Huawei ellen. A cég alapítója erre úgy reagált: "ez jó lesz a nagy amerikai chipeladóknak". Zsen Zseng-fej arra célzott, hogy ők az amerikaiak egyik legfőbb vásárlói.
A Huawei azonban továbbra is a feketelistán van – ezt tartotta fontosnak közölni belső körlevélben a washingtoni kereskedelmi minisztérium. Peter Navarro, elnöki tanácsadó sietett pontosítani főnöke oszakai ígéretét: "vehet chipeket a Huawei, de csak olyanokat, amelyek nem veszélyeztetik a nemzetbiztonságot!" Vagyis a legújabb és legfejlettebb chipeket továbbra sem adhatják el a nagy amerikai gyártók a Huaweinek, melyet Washingtonban továbbra is nemzetbiztonsági kockázatnak tekintenek. Európának tehát fel van adva a lecke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.