Az intézkedések egyik következménye az lehet, hogy megnehezítik a munkavállalók külföldre áramlását.
Teljesen átalakulna az OKJ-s képzések rendszere a Szakképzés 4.0 stratégia alapján – írja a 24.hu. A portál úgy tudja, hogy a szakképzési rendszer racionalizálása nevében csökkentenék a jegyzékben szereplő képesítések számát. Ennek következtében az OKJ kétszáznál kevesebb szakmát tartalmazna, emellett lennének úgynevezett betanító jellegű képzések.
A 24. hu információi szerint módosítják a szakképesítéshez kötött munkakörök jegyzékét is, ezek csökkentése várható. Ennek következménye, hogy a külföldi munkavállalás sokkal nehezebbé válhat, hiszen egy OKJ-s végzettség megszerzése ehhez elengedhetetlennek számít. Ezzel az intézkedéssel megnehezíthetik a portál szerint a különböző szakképesítéssel rendelkező magyar munkavállalók tömeges külföldre áramlását.
A szakképzés és felnőttképzés vizsgáztatási rendszere is teljesen átalakulna: noha 2017-ben az állami intézmények által szervezett OKJ-vizsgák az összes vizsgák számának 10 százalékát sem érték el, addig most itt is teljes államosítás készül.
A felnőttképzéssel kapcsolatban több kritikát is megfogalmaz a szakmai anyag, többek közt azt írják, hogy a résztvevők magas számából kiindulva és a vállalati visszajelzések alapján nem mennyiségi, hanem minőségi problémák állnak fenn a területen. A felnőttképzők azonban úgy érzik, hogy a konkrétumok nélküli minőségi kifogások csak arra szolgálnak, hogy államosítsák a képzést, holott az iskolarendszernek már a jelenlegi feladatainak ellátása is komoly nehézségeket okoz.
(24.hu)
Címlapképünk illusztráció
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.