Gazdaság Lengyel Miklós 2019. május. 08. 14:05

Kiderült, hogy miért rágott be Trump megint a kínaiakra

Szerdán kellett volna Washingtonba érkeznie Liu Ho kínai miniszterelnök-helyettesnek, hogy lezárja a tárgyalásokat az amerikaiakkal, de Trump Twitter-üzenete miatt erre csak csütörtökön kerül sor – írja a Global Times Pekingben.

A Kínát vaskézzel kormányzó kommunista párt angol nyelvű lapja azt üzeni Trumpnak, hogy "nem félünk a farkastól!" Lesz hatása a kínai gazdaságra Trump szankcióinak, de csak minimális. Az Egyesült Államokban viszont veszélybe kerülhet 1 millió munkahely – mondják a kínaiak szakértői, akik a Global Times-ban nyilatkoztak a kereskedelmi háborúról. De miért keményített be Donald Trump?


Péntek délben érvénybe lépnek a szankciók

Ezt közölte az amerikai főtárgyaló a Washington Postban. Robert Ligthizer azt nem mondta meg, hogy miért jött elő Trump a szankciókkal – utal rá a pekingi Global Times. 200 milliárd dollár értékű kínai exportról és 25 százalékos büntetővámról van szó. Holott mindenki azt várta, Liu Ho miniszterelnök-helyettes lezárja a tárgyalásokat, és pénteken Trump meghívja Hszi Csin-ping elnököt, hogy hivatalosan is véget vessenek a kereskedelmi háborúnak.

Trump ezúttal nem blöffölt 

A Reuters hírügynökség hozzájutott ahhoz a kínai szerződésjavaslathoz, amelyik kicsapta a biztosítékot a Fehér Házban. Mi háborította fel az amerikaiakat? Az, hogy a szellemi tulajdonról szóló új törvény nincsen benne a szerződés tervezetében.

Az USA – sok más fejlett országhoz hasonlóan – azzal gyanúsítja Kínát, hogy szisztematikusan lenyúlja a korszerű technológiát. Teljes mértékben semmibe veszi az ezzel kapcsolatos nyugati törvénykezést, így milliárdokkal károsítja meg a szabadalmak tulajdonosait, és jogtalan előnyhöz jut a piacon. Ezen a téren az amerikaiak mindenképp gyökeres fordulatot várnak, de a kínaiak – a korábbiakhoz hasonlóan – csak ígéreteket tesznek, és nem akarnak olyan törvényt hozni, mely szankciókkal sújtaná a külföldi szabadalmak lenyúlását.

Érdekes módon a pekingi Global Times cikkében egy szó sem esik erről a kulcsfontosságú ügyről, amely kiváltotta Trump reakcióját. A Reuters szerint az amerikai elnök ezúttal nem szokásos tárgyalási stratégiáját alkalmazza, amikor szankciókkal fenyeget. "He means it!" Vagyis komolyan gondolja, hogy ha nincs új törvénykezés a szellemi tulajdonról, akkor nincs szerződés sem. Nincs béke, hanem folytatódik a háborúskodás.

Akkor mégis miért utazik a kínai főtárgyalója Washingtonba?

Liu Ho miniszterelnök-helyettes jól ismeri az Egyesült Államokat, mert a Harvard egyetemen szerezte meg a doktorátusát. Csakhogy lehet: most ez kevésnek bizonyulhat a happy endhez. A kínaiak nem kívánnak szankciókat alkalmazni azokkal a cégekkel szemben, melyek fizetés nélkül szerezték meg a külföldi technológiát. Legalábbis ez derül ki azokból a dokumentumokból, melyeket a Reuters megszerzett.

Az USA viszont ragaszkodik a fordulathoz ezen a téren. Ebben a helyzetben a kétnapos tárgyalások nem tűnnek különösebben könnyűnek. Ám mindkét fél tisztában van a kockázatokkal is: a tőzsdék mindenütt kedvezőtlenül reagáltak Trump szankcióira. A világ megegyezést vár a két óriástól. Az igazság pillanata közelít, de minthogy mindkét fél cinkelt kártyákkal játszik, a tárgyalások eredményét végső soron az dönti el: akarnak-e megegyezést Washingtonban és Pekingben, vagy sem.

zöldhasú
Hirdetés