Most is több százmilliót adtak sportra.
Amióta a kormány szinte szabadon változtathat az országgyűlés által elfogadott költségvetési törvényen, alig van a Magyar Közlönynek olyan száma, amelyben ne csoportosítanának át százmilliókat, sőt milliárdokat az eredeti törvényben nem szereplő célokra.
Íme néhány példa a hivatalos lap kedd esti két számából:
- 300 millió forintot kap a Kézilabda Szövetség által létrehozott, Biró Szabolcs vezette Eurohandball 2022 Nonprofit Kft. a 2022-es Férfi Kézilabda Európa-bajnokság Magyarországon tartandó mérkőzéseinek megrendezésére. A rendezés megkönnyítésére márciusban külön törvényt is hoztak.
- Meglepő, hogy ugyanekkora összeg jut egy helyi fejlesztésre: a balmazújvárosi kézilabdasport fejlesztése érdekében szintén 300 milliós támogatásban részesül a Kalmár Zoltán Általános Iskola Diáksportjáért Egyesület "a sportcélú infrastruktúra feltételeinek biztosításához".
- És még mindig sport: 200 milliós többlettámogatást kap a Magyar Vívó Szövetség (elnöke Csampa Zsolt, a nyilvántartások vezetéséért felelős belügyminisztériumi helyettes államtitkár, 2002 és 2014 között az MDF, majd a Fidesz országgyűlési képviselője) a 2019. évi FIE Felnőtt Olimpiai Kvalifikációs Vívó Világbajnokság megrendezésére.
- Mintha mozdulna valami a Sorsok háza nevű holokauszt-emlékhely évek óta húzódó ügyében is. Egyelőre csak homályos hírek szólnak arról, hogy mi lesz, a vallásos zsidóság nagyobb létszámú, de a projektből egyre inkább kihagyott szervezete pedig magyarázatot kér a kormánytól, amelynek részéről Gulyás Gergely miniszter nemrég azt mondta, hogy idén nem várható a megnyitás. Most viszont egy sokféle költségvetési átcsoportosításról szóló kormányhatározatban elrejtve 300 millió forintot utalnak ki az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások fejezetének "a Sorsok Háza Holokauszt Gyermekáldozatainak Emlékhelye megvalósítása" címen.
- Komplex Fejlesztő Centrumot hoznak létre a Csongrád megyei Mórahalmon. Az oktatási, tartalomfejlesztési programot a Szegedi Tudományegyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem közreműködésével dolgoztatják ki, erre idén csak 44 millió forint jut, de a következő négy évben összesen mintegy kétmilliárd.
- Visszafogják viszont a falusi útépítést. Egy tavaly szeptemberi határozat ugyanis úgy szólt, hogy a kormány "az alsóbbrendű utak felújítása céljából egyetért a Falusi Útalap létrehozásával és a szükséges források több évre ütemezett biztosításával". Erre a célra 2018-ban 100 millió forintot adtak, és felszólították a pénzügyminisztert, az innovációért és technológiáért felelős minisztert, valamint a Miniszterelnökséget vezető minisztert, hogy a program 2019. évi "forrásigényeinek biztosítása érdekében – az útdíjrendszerekből származó 2019. évi várható bevételi folyamatokat áttekintve – készítsenek előterjesztést" 2019. február 15-ig. Most viszont ez utóbbi pontot visszavonták, ami aligha annak a jele, hogy a javaslat elkészült, hiszen ha egy feladatot az érintettek teljesítenek, akkor az arról szóló pontot nem szokták külön határozatban visszavonni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.