A frissen megválasztott elnök szerint a jelenlegi helyzeten ők sem tudnának érdemben változtatni.
A Magyar Kórházszövetség elnöke, Ficzere Andrea szerint át kell alakítani az egészségügy finanszírozását, és az innovációkat is be kell építeni az ellátórendszerbe. A Világgazdaságnak adott interjújában azt mondta, az orvoselvándorlás mérséklődött ugyan, de a szakdolgozók hiánya továbbra is súlyos problémát okoz. Kijelentette, „most azt a legfontosabb, hogy a rendszerben dolgozóknak jövőt és biztonságot teremtsünk, és megpróbáljuk visszacsábítani azokat, akik elhagyták az ápolói pályát”.
Az elnök szerint a finanszírozást úgy kellene átalakítani, hogy a betegellátás valós költségeken alapuljon, így a betegek mindenhol biztonságos, magas szintű ellátást kapnának. Kancellárok ugyanakkor nem kellenének a kórházak élére – tette hozzá. Beszélt arról is, hogy a magán- és az állami biztosítást össze lehetne kapcsolni, azt mondta, „finanszírozási oldalról tisztán és korrekten szét lehet választani a kettőt, azonban a szakmai felügyeletnek közösnek kell lennie, közös minőségbiztosításra, közös ellenőrzésre és számonkérésre van szükség. A beteg számára igenis lehetővé kell tenni, hogy az évtizedek óta fizetett járulékát, ha akarja, egy másik állami kórházban vagy egy magánellátónál költhesse el”.
Hozzátette, hogy ez a folyamat lehetővé tenné az ágazat kifehérítését és a paraszolvencia eltűnését, ugyanakkor növelné a betegbiztonságot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.