Ha a tagállamok többsége úgy dönt, hogy Juan Guaidót ismeri el venezuelai elnöknek, akkor az IMF követi ezt a döntést. Ezen is múlik, mikor kaphat az ország pénzt.
A Nemzetközi Valutaalap fontolgatja, hogy Juan Guaidó ellenzéki vezetőt ismerje el Venezuela elnökeként - jelentette ki Christine Lagarde, az IMF vezetője az IMF és a Világbank szokásos évi közös tanácskozásán.
„A tagjainkon múlik, hogy jelezzék, kit ismernek el diplomáciailag, és mi követjük majd az ő döntésüket” - fogalmazott Lagarde a tanácskozás nyitóbeszédében.
Juan Guaidót eddig 50 ország ismerte el Venezuela ideiglenes államfőjeként. Az IMF-nek 189 tagországa van, a legnagyobb és legbefolyásosabb közülük az Egyesült Államok, amely elsőként biztosította támogatásáról az ellenzéki vezetőt.
A Nemzetközi Valutaalap döntését elemzők azért tartják fontosnak, mert ettől függ, hogy kinek, mely politikai erőnek vagy személyiségnek van hozzáférése a venezuelai alapokhoz. Mindaddig, amíg a nemzetközi pénzügyi szervezet tagjai nem tudnak megállapodni abban, kit ismerjenek el a dél-amerikai ország törvényes vezetőjének, az IMF nem folyósít pénzt sem a kormányzatnak, sem az ellenzéknek.
Christine Lagarde arról is beszélt: Venezuela gazdasági és humanitárius válságának mélysége és nagysága összetett, sokrétű erőfeszítéseket követel, és az IMF arra készül, hogy a lehető leghamarabb és leghatékonyabban segítséget nyújthasson.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.