Igazságtalan az érdekvédelmi szervezetek szerint, ahogyan a kormány átalakította az ápolási díjak rendszerét.
Az érdekvédelmi szervezetek és a civilek sem elégedettek az ápolási díj rendszerének átalakításával – írta a Népszava.
Elhibázott szakmai lépés a gyermekek otthongondozási díjának (GYOD) jelen körülmények közötti bevezetése Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének (MEOSZ) elnöke szerint. A Népszava kérdésére úgy fogalmazott: azok, akik részesülnek a bruttó 100 ezer forintos díjban, csak „átmeneti nyertesei” az otthonápolás ügyének, az idén bevezetésre kerülő új értékelési rendszerrel ugyanis tömegesen fognak kiesni a GYOD-ra jogosultak köréből.
Kovács Ágnes szerint ha életbe lép az új értékelési rendszer, lényegében csak az eddigi kiemelt ápolási kategóriába tartozók maradhatnának a GYOD-ra jogosultak körében.
A GYOD nagy segítséget jelent a gyereküket otthon ápoló szülőknek – erről Csordás Anett, a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület elnöke beszélt a Népszavának. Azt viszont ők is igazságtalannak tartják, hogy nem részesült mindenki egyformán az emelésből. Most azon kell gondolkodni, mi legyen a következő lépés annak érdekében, hogy az idős, beteg szüleiket vagy más hozzátartozóikat otthon ápolók is méltóbb anyagi elismerésben részesüljenek – mondta.
Korábban több képviselő is feszegette ezt a kérdést a kormányhoz címzett írásbeli kérdésekben, a kormány nekik rendre azzal indokolta a különbségtételt, hogy "a súlyos fogyatékosság, vagy tartós betegség miatt önellátásra képtelen gyermekről való gondoskodás alapjában határozza meg a családok működését, és az esetek jelentős részében azzal jár, hogy a gondozást végző szülő évtizedekig nem tud visszalépni a munkaerő-piacra, így nem tud keresőtevékenységet folytatni sem". Hogy ez a gyerek gondozásán kívül más hozzátartozó ápolása esetén miért nem igaz, azt nem részletezték.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.