A kamatemelés előtt más eszközöket vethet be a jegybank, ha az infláció tovább emelkedik.
Gyors erősödésbe kezdett a forint, miután Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a bécsi Euromoney konferencián egy esetleges szigorítás feltételeiről beszélt. Mint a Portfolio beszámolt, a szakember azt mondta, ha az éves adószűrt maginfláció eléri vagy meghaladja a 3 százalékot, a jegybanknak meg kell kezdenie a monetáris politika szigorítását.
A KSH legfrissebb, decemberi adata szerint az év utolsó hónapjában az éves maginfláció 2,6-ról 2,8 százalékra emelkedett. A jegybank adószűrt adatai még magasabb értéket mutatnak ugyanerre az időszakra: e szerint 2,7-ről 2,9 százalékra gyorsult az infláció.
Vagyis közel vagyunk a határhoz, amit Nagy Márton is megerősített: szerinte 3 százalék már az idei első negyedévben bekövetkezhet, de először meg akarják várni, hogy valóban így lesz-e.
A jegybank nem kamatemeléssel kezdi azért a szigorítást, hanem az devizaswap-állomány leépítésével – az MNB hétfői devizaswap-tendere után az állomány szinten tartásáról számoltak még be. Egy másik megoldás Nagy szerint a kamatfolyosóval való manőverezés – írja a Portfolio, megjegyezve, ezek nem újdonságok, hiszen a piaci szereplők is arra számítanak, hogy a 0,9 százalékos irányadó kamat helyett először a nem konvencionális eszközökhöz nyúlik a jegybank.
Az alelnök arról is beszélt, hogy a jegybank döntéseinél az elsődleges szempont a hazai infláció, ez pedig még akkor is a szigorítás irányába mutat, ha az Európai Központi Bank egyelőre kivár ezzel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.